Arstide mediaanpalk kasvas 3467 euroni kuus

Haiglavoodi.
Haiglavoodi. Autor/allikas: Andres Tennus/Tartu Ülikool

Tervishoiutöötajate keskmine tunnipalk kasvas Tervise Arengu Instituudi (TAI) palgauuringu järgi 2021. aastal kõikides suuremates ametigruppides. Arstide mediaankuupalk koos lisatasudega kasvas tänavu 3467 euroni.

Palgakasvu kiirendasid põhipalgale lisaks makstavad ületunnitasud, lisatasu õhtuse ja öötöö eest ja muud regulaarsed lisatasud. Suurenenud lisatasude maksmise on kaasa toonud koroonapandeemia periood.

Mediaankuupalga aastakasv kiirenes enam õendus- ja hooldustöötajatel.

Arstide mediaankuupalk koos lisatasudega kasvas tänavu aastaga 14 protsenti 3467 euroni, õendustöötajatel 21 protsenti 1908 euroni ja hooldajatel 23 protsenti 1220 euroni.

Mediaanpõhikuupalk kasvas arstidel aastaga üheksa protsenti 2750 euroni, õendustöötajatel 13 protsenti 1550 euroni ja hooldajatel 12 protsenti 966 euroni. Põhikuupalk on sarnaselt kasvanud ka eelnevatel aastatel.

TAI tervisestatistika analüütiku Kai Maasoo sõnul tervishoiutöötajate keskmise põhipalga aastakasv aeglustus ning kasv tuli peamiselt lisatasude arvelt. "See viitab suurenenud regulaarsete lisatasude maksmisele, seda just eriti õendus- ja hooldustöötajate seas," ütles Maasoo.

Eesti keskmine brutotunnipalk oli tänavu esimeses kvartalis 8,99 eurot ja see kasvas aastaga 7,4 protsenti. "Arstide, õdede ja hooldajate brutotunnipalk on kasvanud Eesti keskmisest palgast kiiremini. Arstide keskmine tunnipalk on Eesti keskmisest tunnipalgast 2,1 korda ja õendustöötajate tunnipalk 1,2 korda kõrgem," ütles Maasoo.

"Need näitajad on olnud läbi mitme aasta samad. Samas hooldustöötajate keskmine tunnipalk on Eesti keskmisest ligi veerandiku võrra madalam," sõnas Maasoo.

Arstide keskmine brutotunnipalk koos regulaarsete lisatasudega kasvas aastaga 10 protsenti, hambaarstidel kuus protsenti ning õendustöötajatel ja hooldajatel vastavalt 16 protsenti ja 22 protsenti. "Arstidel ja hambaarstidel keskmise tunnipalga aastakasv veidi aeglustus, samas võrreldes 2020. aasta märtsikuuga õendustöötajatel ja hooldajatel aastakasv kiirenes märkimisväärselt," lisas Maasoo.

Tervishoiutöötajate kollektiivlepingu järgi kehtis 2021. aasta märtsis arstide tunnitasu alammäär 13,30 eurot ja eriarstidel 14,40 eurot. Tunnitasu alammäär õdedel, ämmaemandatel ja tervishoiu tugispetsialistidel oli kaheksa eurot, kiirabitehnikutel 6,80 eurot ning hooldajatel viis eurot. Arst-residendi töötasu alammäär on võrdne arsti omaga.

Kuigi suuremal osal tervishoiutöötajatel ületab tunnipalk kollektiivlepingus ettenähtut, on siiski töötajaid, kelle tasu märtsikuu kohta esitatud andmete põhjal jääb alla kehtestatud alammäära.

Märtsikuu tunnipalk oli õendustöötajate hulgas kõrgeim anesteesia ja intensiivraviõdedel, geriaatriaõdedel ning nakkustõrjeõdedel, madalaim taastusravi- ja diabeediõdedel.

Võrreldes 2020. aasta märtsikuuga suurenes keskmine tunnipalk aastaga kõige enam anesteesia ja intensiivraviõdedel, geriaatriaõdedel ja pulmonoloogiaõdedel.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: