Venemaa ja Valgevene korraldavad veebruaris ühisõppuse

Lukašenko koos riigi sõjaväejuhtidega
Lukašenko koos riigi sõjaväejuhtidega Autor/allikas: SCANPIX/AP/Nikolai Petrov

Valgevene diktaator Aleksandr Lukašenko ütles esmaspäeval, et riik korraldab veebruaris Venemaaga ühise sõjalise õppuse. Lukašenko sõnul toimub õppus Valgevene lõuna- ja läänepiiri lähedal.

Lukašenko kohtus esmaspäeval Valgevene tähtsate sõjaväeametnikega. Lukašenko sõnul pole õppuste täpset kuupäeva veel määratud. Diktaator ei täpsustanud, kui palju sõdureid õppustel osaleb, vahendas Rferl

Valgevene riikliku julgeolekunõukogu sekretäri Aleksandr Volfovitši sõnul on riiki hakanud saabuma Venemaa relvajõud. 

Lukašenko põhjendas õppusi väitega, et Valgevene piiri äärde on kogunemas sõjaväed. 

"Järgmise kuu õppused Venemaaga keskenduvad stsenaariumile, mille kohaselt Valgevene sõjavägi on sunnitud osutama vastupanu läänest tulevatele jõududele," ütles Lukašenko.

Lääneriikide ja Moskva vahelised pinged kasvavad. Venemaa on koondanud Ukraina piiri lähedale kümneid tuhandeid sõdureid. Moskva siiski eitab, et plaanib sissetungi Ukrainasse. 

2020. aasta augustis kuulutasid valimisametnikud Lukašenko presidendivalimiste võitjaks. Aktivistid ja opositsiooniliidrid väidavad, et toimus valimiste võltsimine. Venemaa president Vladimir Putin jätkab Lukašenko toetamist. 

Paljud valgevenelased on riigist põgenenud pärast seda, kui Lukašenko režiim alustas eelmisel aastal pärast presidendivalimiste võltsimist vallandunud protestides osalejate vastu vägivalla kasutamist.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: