USA väitel on Ukraina piiride lähistel kuni 190 000 Vene sõjaväelast

{{1645203060000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/Ina Fassbender

USA väitel on Venemaa toonud Ukraina piiride lähistele kuni 190 000 sõjaväelast.

Euroopa Julgeoleku- Ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) USA saadik Michael Carpenter ütles reedel, et kui 30. jaanuaril oli Ukraina piiri taga veel 100 000 Vene sõjaväelast, siis nüüd on neid 169 kuni 190 000.

"See on märkimisväärseim sõjaväe mobilisatsioon Euroopas pärast teist maailmasõda," sõnas Carpenter ja märkis, et USA hinnang sisaldab Vene vägesid, Vene sisejulgeoleku üksuseid ja ka Vene toetatud vägesid Donbassis.

Ukraina ametnikud on viimastel nädalatel kurtnud, et USA liialdab, rääkides rünnaku vältimatusest ja võimalikust ulatusest.

Osade lääne ametnike väitel on Venemaa kasvatanud oma vägede hulka Ukraina piiri taga 110 pataljoni taktikalise rühmani ning ka nende hinnangul võib rünnak toimuda lähiajal.

USA välisministri Antony Blinkeni sõnul ei ole endiselt märke, et Venemaa oma vägesid piirilt ära viiks. Münchenisse julgeolekukonverentsile saabunud Blinkeni sõnul on vägede juurdetoomine osa stsenaariumist korraldada võltsrünnak Donbassis.

Uudisteagentuuri Itar-Tass teatel võivad Blinken ja Venemaa välisminister Sergei Lavrov kohtuda järgmisel nädalal Soomes. Blinkeni eeltingimus on, et Venemaa ei ründa Ukrainat.

USA ametnike sõnul võib Venemaa juba lähema mõne päeva jooksul Ukrainasse tungida ning see võib olla kombinatsioon hävituslennukite, tankide, ballistiliste rakettidega ründamisest ning küberrünnakust, kirjutab The Wall Street Journal. Ametnike sõnul on rünnaku eesmärk muuta Ukraina juhtkond võimetuks.

Nende ametnike hinnangul on praegu sõja ärahoidmise väljavaated väga õrnad. Nad lisasid, et president Joe Bideni valitsus püüab siiski edasi hoida avatud võimalust diplomaatiaks.

Allikate sõnul on Venemaa president Vladimir Putin pannud viimastel päevadel alguse reale nn valelipuoperatsioonidele, mille eesmärk on näidata, justkui Ukraina on Venemaad konflikti astumiseks provotseerinud, õigustades sellega Venemaa sissetungi.

Donetski isehakanud rahvavabariigi juhi sõnul algas reedel tsiviilelanike evakueerimine. Euroopa Julgeoleku ja Koostööorganisatsiooni ehk OSCE vaatlejad registreerisid reede hommikul rindejoonel 80 relvarahu rikkumise juhtu.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera", The Wall Street Journal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: