Kamala Harrise sõnul on USA pühendunud Baltimaade kaitsmisele

{{1645202100000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/AP Photo/Andrew Harnik

Ameerika Ühendriigid on pühendunud oma liitlaste, Balti riikide kaitsmisele, ütles USA asepresident Kamala Harris.

Harris kohtus reedel Münchenis, kus algas julgeolekukonverents, Eesti peaministri Kaja Kallase, Läti presidendi Egils Levitsi ja Leedu presidendi Gitanas Nausedaga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"USA järgib pühendumusega NATO 5. artiklit. Meie seisukoht on alati olnud ja on edaspidi, et 5. artikkel on raudkindel. Meie seisukohast on rünnak ühe vastu rünnak kõigi vastu," sõnas Harris.

"Olles väike riik, on väga tähtis - ning me oleme selle eest tänulikud -, et suur riik nagu USA pidevalt konsulteerib meiega, annab meile informatsiooni ja hoiab meid kursis. See tähendab palju, et oleme võrdsed liitlased," ütles Kallas.

Balti riikide juhtide sõnul on ühtsuse demonstreerimine, dialoogi hoidmine liitlaste vahel, karmid sanktsioonid ja NATO idatiiva tugevdamine ainukesed valikud Venemaa heidutamiseks.

Kallase sõnul tõdeti kohtumisel, et diplomaatiaks on alati ruumi, kuid tuleb olla valmis, kui Venemaa otsustab valida sõjalise eskalatsiooni tee.

Harris ütles, et USA reageerib jõuliselt ja otsustvalt Venemaalt lähtuvatele ohtudele. "Meil on kindlus, et NATO kaitseb igat ruutmeetrit alliansi territooriumist," märkis Kallas.

Balti riigijuhid ja Harris kinnitasid üle igakülgse toetuse Ukrainale. "Seisame vankumatult Ukraina selja taga ning aitame neil kaitsta oma riiki. Samuti peame hoidma Ukraina majandust kokku kukkumast," ütles Kallas.

Kallase sõnul on valmis jõuliste sanktsioonide pakett. "Sellega saame panna Venemaa finants- ja tööstussektori tohutu surve alla, kui nende agressioon Ukraina suunal laieneb," sõnas ta.

Samuti märkis Kallas , et vastus Venemaa nõudmistele on endiselt ühene – Euroopa ei tee järeleandmisi oma julgeoleku aluspõhimõtetes.

"NATO ei too mitte mingil juhul oma vägesid meie piirkonnast ära – vastupidi, neid tuuakse siia juurde. Juba praegu on liitlased oma kohalolu idatiival suurendanud," ütles Kallas.

Peaminister lisas, et Eesti hindab kõrgelt Ameerika Ühendriikide senist panust Balti riikide julgeoleku tagamisel. "Vene vägede ja rakettide koondumine Valgevenesse on aga tekitanud Läänemere regiooni julgeolekupilti muutuse. NATO kaitse- ja heidutushoiak Eestis, Lätis ning Leedus vajab veelgi tugevdamist. Ootame siia rohkem Ameerika vägesid," rõhutas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: