Hiina hoiatas USA-d vastumeetmete eest seoses Ukraina sõjaga

Hiina välisminister Wang Yi
Hiina välisminister Wang Yi Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/RYAN WOO

Peking hoiatas vastumeetmete eest, kui lääneriikide Moskva-vastased sanktsioonid tabavad Hiinat. Pekingi sõnul levitab USA libainformatsiooni ja Hiina on konfliktis neutraalne osapool.

"Peking muretseb, et Hiinat võivad tabada lääne sanktsioonid, mis tabasid Venemaad pärast Ukrainasse sissetungimist. Hiina on valmis võtma vastumeetmeid," väitis Hiina välisminister Wang Yi.

"Hiina pole kriisis osaline, ega taha, et sanktsioonid Hiinat mõjutaksid. Hiinal on õigus kaitsta oma seaduslikke õigusi ja huve," ütles Wang Yi oma Hispaania kolleegile Jose Manuel Albarele. 

Lääneriikide karmid Moskva-vastased sanktsioonid mõjutavad rahvusvahelisi aktsiaturge. Seetõttu tõusevad ka toorainete hinnad. Hiina on suur Venemaa energia- ja põllumajandustoodete importija. 

USA ametnike arvates vastas Hiina positiivselt Venemaa relva- ja sõjalise abi taotlustele. Pekingi sõnul tegeleb USA aga valeinformatsiooni levitamisega, teatas Financial Times

Hiina kompartei juht Xi Jinping ja teised kõrged ametnikud kinnitavad, et Peking on Ukraina konfliktis neutraalne osapool. Hiina riigimeedia siiski toetab Moskva narratiivi Ukraina sõja suhtes. 

Shanghais tegutsev politoloog Hu Wei avaldas 12. märtsil artikli, kus kritiseeris teravalt Hiina toetust Venemaale. 

"Venemaa sõjaline operatsioon Ukraina vastu on tekitanud Hiinas suurt poleemikat. Selle toetajad ja vastased on jagunenud kaheks lepitamatult vastandlikuks pooleks," kirjutas Hu. 

Hu kiritseeris artiklis Putini sõda, nimetades seda "pöördumatuks veaks", millest Hiina peaks end distantseerima.

"Hiina ei tohi end Putiniga siduda. Hiina saab edasi minna, kui kaitseb oma parimaid huve, valides kahest kurjast väiksema ja vabanedes Venemaa koormast niipea kui võimalik," väitis Hu. 

"Praegu on umbes veel üks-kaks nädalat aega, enne kui Hiina oma manööverdusruumi kaotab. Hiina peab otsustavalt tegutsema," hindas Hu.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: