Eesti saadab riigist välja kolm Vene saatkonna töötajat

{{1647605400000 | amCalendar}}
Vene saatkond
Vene saatkond Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti kuulutas kolm Venemaa suursaatkonna diplomaatilise staatusega töötajat persona non grata'ks. Välisministeeriumi teatel tegelesid need inimesed otseselt ja aktiivselt Eesti julgeoleku õõnestamisega ning Venemaa sõjategevust õigustava propaganda levitamisega. Läti teatas reedel kolme ning Leedu nelja Vene diplomaadi väljasaatmisest.

Vastava teate andis välisministeerium reedel üle Vene suursaadikule Eestis.

Poliitikaküsimuste asekantsler Rein Tammsaar, kes diplomaatilise noodi Venemaa saadikule üle andis, rõhutas, et nimetatud isikute tegevus Eestis on rikkunud diplomaatiliste suhete Viini konventsiooni, mistõttu peavad nad Eestist 72 tunni jooksul lahkuma.

Asekantsler Tammsaar kinnitas Venemaa saadikule taas, et Eesti toetus Ukraina suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele on vankumatu ning Eesti kasutab ka edaspidi Ukraina toetuseks kõiki Eesti kasutuses olevaid vahendeid.

Jätkates laiaulatuslikku sõjategevust Ukraina vastu, rikub Venemaa kõige räigemal võimalikul viisil nii rahvusvahelist õigust kui ka endale vabatahtlikult võetud rahvusvahelisi kohustusi, seisab ministeeriumi teates.

"Eesti kutsub Venemaad tungivalt üles täitma ÜRO Peaassamblee resolutsiooni 2. märtsist 2022, samuti Rahvusvahelise Kohtu otsust 16. märtsist 2022. Venemaa peab viivitamata lõpetama sõja Ukraina riigi ja rahva vastu ning viima oma väed Ukrainast välja."

Läti välisminister Edgars Rinkevičs teatas reedel, et kolm Vene diplomaati saadetakse riigist välja tegevuse tõttu, mis ei ole kooskõlas diplomaadi staatusega ning see on seotud Venemaa agressiooniga Ukrainas.

Läti välisministri sõnul toimub väljasaatmine koostöös teiste Balti riikidega.

Leedu teatas reedel nelja Vene diplomaadi väljasaatmisest, märkides, et samm astutakse "solidaarsusest Ukrainaga, mis elab praegu üle pretsedenditut Venemaa sõjalist rünnakut".

Neljal Vene diplomaadil palutakse sobimatu tegevuse tõttu Leedust lahkuda viie päeva jooksul.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Mait Ots

Allikas: LRT.lt, LSM.lv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: