Esmaspäeval jõustub Yandexi tegevuse keeld Eestis

{{1649653320000 | amCalendar}}
Yandexi takso.
Yandexi takso.

Esmaspäevast jõustub valitsuse kehtestatud riigisisene sanktsioon Yandex NV-le, millega keelatakse ettevõtte tegevuse Eestis.

Sanktsiooni tõttu on Yandexi kaudu sõitvatel taksofirmadel ja juhtidel keelatud Yandexi taksorakenduse (Yandex Pro) kaudu sõitmine ja tellimuste täitmine.

Ühtlasi tuleb interneti teenuspakkujatel piirata ligipääsu ettevõtte Yandex NV taksoteenusega seotud veebilehtedele ja rakendustele (Yandex Go ja Yandex Pro). Samuti tuleb ka rakendusepoodidel (Google Play, App Store jt) piirata Yandex taksorakenduste allalaadimist enda rakendusepoest ning lõpetada rakendustele uuenduste pakkumine, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Peaminister Kaja Kallase sõnul on täiendava sanktsiooni kehtestamine vajalik, et kaitsta Eesti julgeolekut.

"Yandexi tegevuse keelustamine annab selge signaali, et Vene eriteenistustega koostööd tegevatel ettevõtetel ei ole Eestis kohta. Oleme teinud ka Euroopa Liidule ettepaneku Yandexile sanktsiooni kehtestamiseks."

Sanktsiooni kehtestamise oluline ajend on hiljutine Venemaa otsus, et Yandex peab kohustuslikus korras jagama kogutavaid isikuandmeid kohalikule eriteenistusele.

"Sanktsiooni eesmärk on hoida ära Eesti kasutajate andmete kogumist ja ärakasutamist Venemaa luureteenistuste poolt. Yandexi rakenduse kasutamiseks on vajalik anda ligipääs suurele hulgale isikuandmetele, mida töödeldakse ettevõtte Venemaal asuvates serverites ja mida võidakse ära kasutada Eesti ja Euroopa vastases luuretegevuses. Tänases poliitilises olukorras on see märkimisväärne oht Eesti julgeolekule," üles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt.

Piirangu rakendamiseks ja teadlikkuse tõstmiseks teavitab tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet taksoveoloa omanikke riiklikust sanktsioonist majandustegevuse registri kaudu.

Yandex kavatseb otsuse vaidlustada

Yandex teatas ERR-ile saadetud kommentaaris, et peavad valitsuse otsust ebamõistlikuks.

"Toonitame, et peame Eesti ametivõimude nõuet meie tööd piirata ebamõistlikuks ja kavatseme seda vaidlustada. Varem ei ole teenuse kohta pretensioone olnud. Yandex Go teenust Eestis ja paljudes teistes riikides esindab Hollandi ettevõte Yandex.Taxi B.V., mis järgib rangelt EL-i ja GDPR-i reegleid ning Eesti seadusi," märkis ettevõte

Yandexi teatel ei jäänud nad ametlikku blokeerimist ootama ja lülitasid teenuse ise Eestis eelnevalt välja, et kaitsta juhte ja koostööpartnereid võimalike raskuste, näiteks trahvide eest.

Toimetaja: Urmet Kook, Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: