Kantar Emor: Eesti 200 toetuse langus jätkub, Isamaal õnnestus reitingut tõsta

Juunikuus võrreldes maiga erakondade toetusreitingutes suuri muutusi ei toimunud.
Juunikuus võrreldes maiga erakondade toetusreitingutes suuri muutusi ei toimunud. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Juunikuus võrreldes maiga erakondade toetusreitingutes suuri muutusi ei toimunud - veidi pikemas ajalises vaates jätkas Eesti 200 toetus langustrendi, samas kasvas toetus uue valitsuse moodustamisel kaalukeeleks olevale Isamaale.

ERR-i tellitud Kantar Emori küsitluse järgi oli populaarseim erakond Reformierakond, mida toetas juunis 32 protsenti valijatest. Kuu varem oli neil toetajaid 33 protsenti ehk viimastel kuudel toimunud reitingu kasv on peatunud.

Teisel kohal oli EKRE 18 protsendi suuruse toetusega, kuu varem oli neil toetajaid 17 protsenti, kaks kuud varem samuti 18 protsenti.

Keskerakonna toetus oli juunis 15 protsenti, kuu varem oli neil toetajaid 16 protsenti.

Parlamendivälise Eesti 200 toetus langes juunis samuti 15 protsendile, mais oli neil toetajaid 17 ja aprillis 21 protsenti.

Isamaa toetusnumber tõusis maikuu seitsmelt protsendilt juunis üheksale protsendile, mis on erakonna viimase kuue kuu parim tulemus.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus tõusis kuuga seitsmelt protsendilt kaheksale.

Rohelisi toetas kolm protsenti (sama ka kuu varem), Tulevikuerakonna toetus jäi alla ühe protsendi.

Oma eelistust ei osanud öelda 25 protsenti. Kuu varem oli "ei oska öelda" vastajate osakaal 30 protsenti.

Eestlastest valijate seas oli populaarseim Reformierakond 38 protsendiga. Järgnesid EKRE 20 ja Eesti 200 15 protsendiga. Isamaa toetus eestlastest valijate seas oli 11, SDE-l seitse ja Keskerakonnal vaid kuus protsenti.

Muust rahvusest valijate seas oli esikohal Keskerakond 46 protsendiga. Eesti 200 toetus oli selles valijagrupis 15, SDE-l 12, EKRE-l 11 ja Reformierakonnal 10 protsenti.

Tallinnas oli populaarseim erakond riigikogu valimiste küsitluse kontekstis Reformierakond 30 protsendiga, Keskerakonna toetus oli 26, Eesti 200-l 17, EKRE-l 11, SDE-l seitse, Isamaal viis ja Rohelistel neli protsenti.

Kantar Emor korraldas ERR-i uudistetoimetuse tellimusel uuringu 9.-14. juunini ja sellele vastas 1537 valmisealist kodanikku vanuses 18–84 aastat. Pooled vastajatest küsitleti veebis ja pooled telefoni teel. 

Kell 11 kommenteerivad ERR.ee veebisaates inimeste poliitilisi eelistusi Kantar Emori uuringuekspert Aivar Voog ning ERR-i ajakirjanikud Indrek Kiisler ja Urmet Kook.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: