Isamaa möödus toetuselt Eesti 200-st

Isamaa poliitikud.
Isamaa poliitikud. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kui Norstati nelja nädala koondtulemustes edestas Eesti 200 napilt veel Isamaad, siis viimases iga-nädalases küsitluses õnnestus Isamaal üle pika aja Eesti 200 kindlalt edestada.

Norstati sel nädalal avaldatud viimase nelja nädala koondtulemuste põhjal (kokku 4000 vastajat) toetas Eesti 200 täpselt 10 protsenti ja Isamaad 9,1 protsenti.

Kui aga võtta aluseks reedel avaldatud konkreetselt 12.-18. juulil tehtud 1000 vastajaga küsitlus, õnnestus Isamaal üle pika aja Eesti 200-st mööda minna. Isamaad toetas sel ajavahemikul 10,7 protsenti ja Eesti 200 8,3 protsenti valijatest.

Eesti 200 jäi 8,3 protsendiga sel nädalasel perioodil tegelikult napilt alla ka Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale, mida toetas 8,8 protsenti. See vahe jääb aga statistilise vea piiresse.

Tõsi, arvestama peab, et iga-nädalased tulemused kõiguvad üles-alla rohkem ja adekvaatsema pildi annab nelja nädala koondtulemus. Aga kui vaadata mõlema erakonna trende, siis kinnistab 12.-18. juuli küsitlus juba mõnda aega erakondade populaarsustabelites toimunud arenguid.

Eesti 200 toetus on olnud langustrendis alates Ukraina sõja algusest, sest nende üsna sarnane valijabaas Reformierakonnaga on pigem eelistanud sõja ajal julgeolekuteemadel eestkõnelejaks olnud peaministriparteid.

Isamaa toetus hakkas aga tõusma hetkest, kui neist sai eelmise, Reformierakonna ja Keskerakonna valitsuse tülli pöördumisel uue valitsuse kokkupanekul kaalukeel. Samuti õnnestus Isamaal kolmikliidu koalitsioonileppesse saada enim omi soove.

Ka Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal on õnnestunud pärast valitsusse ja sellega rohkem pildile pääsemist oma toetust kergitada.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: