Kohus peatas Rwandast pärit varjupaigataotlejate tagasisaatmise
Ühendkuningriik ja Rwanda on sõlminud kokkuleppe, et ebaseaduslikult Suurbritanniasse saabunud inimesed saadetakse tagasi kodumaale asüülitaotlusele vastust ootama. Vähemalt 30 inimest on Rwandasse tagasisaatmise otsuse vaidlustanud, põhjendades seda tervisliku seisundi või inimõiguskaalutlustega.
Edela-Inglismaal asuvast õhujõudude baasist õhku tõusma pidanud lennukis oli seitse inimest. Lend peatati vahetult enne õhkutõusu Euroopa Inimõiguste Kohtu otsusega. Otsus kehtis vaid ühele reisijale seitsmest, kelle puhul leidis kohus, et Rwandasse naasmisel on tema jaoks pöördumatu kahju oht.
Briti valitsuse plaani saata osa migrante tagasi on kritiseerinud heategevusorganisatsioonid ja usuliidrid, kelle sõnul on see ebainimlik.
London väidab, et üle La Manche'i väina väikeste paatidega Euroopasse ebaseaduslikult saabunud migrantide väljasaatmine hoiaks edspidi ohtlikud reisid ära ja purustaks inimeste smugeldamise võrgustikud.
Siseminister Priti Patel ütles kohtu otsust kommenterides, et on pettunud, kuid lisas: "Ettevalmistus järgmiseks lennuks algab kohe."
Lennu tühistamisele eelnes päevi kestnud vaidlus Ühendkuningriigi kohtutes, mis lõppes sellega, et siseminister sai loa alustada osa varjupaigataotlejate transportimist.
Boeing 767, mille tšarterreis maksab umbes 500 000 naela, pidi startima kell 22.30 BST Wiltshire'i sõjaväelennuväljalt.
ÜRO on väljendanud muret, et Rwandasse üle viidavatel Ühendkuningriigi varjupaigataotlejatel ei ole juurdepääsu õiglastele ja tõhusatele menetlustele nende pagulasseisundi kindlaksmääramiseks.
Rwanda valitsus teatas, et jääb truuks Ühendkuningriigiga sõlmitud kokkuleppele ning esimese lennu ebaõnnestumine ei heidutanud.
Pressiesindaja Yolande Makolo ütles: "Rwanda on valmis migrante vastu võtma, kui nad saabuvad, ning pakkuma neile riigis turvalisust ja võimalusi."
Lähiajal peaks Euroopa Inimõiguste Kohus andma hinnangu kogu migrantide Rwandasse-saatmise plaanile.
Toimetaja: Margitta Otsmaa
Allikas: Reuters, BBC