PPA: Vene kodanike piiriületuste arv on vähenenud

Foto: Siim Lõvi /ERR

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) piirivalveosakonna juht Egert Belitšev ütles "Terevisioonis", et üldkogumis on Venemaa kodanike piiriületuste arv vähenenud, samas on kasvanud piirilt tagasi saadetud juhtumite arv.

 "Kui augusti lõpus oli nädalas 11 500 piiriületust, siis eelmisel nädalal 4000 võrra vähem ehk Eesti piiri ületas 7500 Vene Föderatsiooni kodanikku," rääkis Belitšev esmaspäeva hommikul "Terevisioonis".

Ta sõnas, et kuna Soome piiriületuste arv kasvas ja eelmisel nädalal ületas selle 35 000 Vene kodanikku, suurendas ka PPA oma kontrolle sadamates.

"Kontrollisime 120 sõidukit ja sealt mitte ühtegi rikkumist ei avastanud. Tegemist oli Vene numbrimärkidega autodega või sõidukitega, mille puhul võis eeldada, et seal on Vene kodanikud. Kõik inimesed, kes tulid Soome kaudu Eestisse omasid seaduslikku alust ja olid enamikul juhtudel Eestist edasi liikumas."

Belitševi sõnul on 7500 piiriületaja sees valdavalt need Venemaa kodanikud, kes omavad Eestis elamisluba. "Nad võivad käia Eestis näiteks tööl või hoopis Venemaal sisseoste tegemas," loetles ta piiriületamiste põhjuseid.

Samas on ka piirilt tagasisaatmised kasvanud. Kui varem oli neid nädalas 50-60, siis eelmisel nädalal saadeti piirilt tagasi ligi 250 Venemaa kodanikku, sest neil puudus Eestisse sisenemiseks seaduslik alus.

"Suures plaanis on võimalik Eesti piiri ületada Vene kodanikel siis, kui neil on EL-is elamisluba või lähisugulased siin. Näiteks vanemad või lapsed, aga lellepojad sugulaste ringi ei lähe."

On ka neid, kes keelule vaatamata üritavad iga hinnaga üle piiri saada ja nii peeti möödunud ööl kinni SUP-lauaga Narva lahte ületada üritanud inimene.

"Ta ütles, et ei saa Venemaale tagasi minna, sest teda ootab seal mobilisatsioon."

Belitševi sõnul on Venemaa kodanike Eestisse sisenemise piiramine õigustatud eeskätt moraalsetel kaalutlustel.

"Ei ole mõistlik ja moraalselt õige, et kui Venemaa pommitab Ukrainat, saavad Venemaa kodanikud käia siin puhkamas ja sisseoste tegemas. Et Ukrainat toetada, siis loodame, et ka ülejäänud Euroopa riigid teevad peagi seda sama," sõnas Belitšev.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: