X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Põhja-Korea korraldas teisipäeval uue raketikatsetuse üle Jaapani

Põhja-Korea Hwasong-12 ballistiline rakett, mida tõenäoliselt kasutati hiljutises raketikatsetuses
Põhja-Korea Hwasong-12 ballistiline rakett, mida tõenäoliselt kasutati hiljutises raketikatsetuses Autor/allikas: SCANPIX/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP

Viimane Põhja-Korea raketikatsetus toimus 2017. aastal. Raketikatsetuse mõistsid hukka USA, Lõuna-Korea ja Jaapan. Rakett lendas üle Jaapani Vaikse ookeani suunas. Raketi lennuulatus oli hinnanguliselt 4500 kuni 4600 kilomeetrit.

Jaapani valitsus palus inimestel riigi põhjaosas raketi lähenedes varjuda. Rakett langes Vaiksesse ookeani. Tegu on esimese Põhja-Korea raketikatsetusega alates 2017. aastast.

Raketi lennuulatus oli ligikaudu 4600 kilomeetrit, mis on Jaapani võimude sõnul seni pikim Põhja-Korea raketikatsetuse lennuulatus.

Põhja-Korea raketikatsetusele eelnesid USA, Lõuna-Korea ja Jaapani ühisõppused eelmine nädal. Kolme riigi õppustel osalesid nii allveelaevad kui ka USA lennukikandja, mis peatus alates 2017. aastast esimest korda Lõuna-Koreas.

Tokyo sõnul ei üritanud nad raketti alla tulistada, kuid Jaapani kaitseministri Yasukazu Hamada sõnul ei välista Jaapan raketivastaste võimete kasutusele võtmist. Lõuna-Korea lubas samuti suurendada enda sõjaväge ning koostööd liitlastega.

Ameerika Ühendriigid mõistsid Põhja-Korea raketikatsetuse tugevalt hukka, nimetades seda ohtlikuks ja hooletuks.

USA rahvusliku julgeoleku esindaja Adrienne Watsoni sõnul oli Põhja-Korea raketikatsetus piirkonda destabiliseeriv ning Põhja-Korea eiras nii ÜRO julgeolekunõukogu resolutsioone kui ka rahvusvahelisi ohutusnorme.

Lõuna-Korea president Yoon Suk-yeol mõistis samuti raketikatsetuse hukka nimetades seda hooletuks. President lubas Lõuna-Korea poolt otsustavat vastusammu.

Jaapani peaminister Fumio Kishida nimetas Põhja-Korea raketikatsetust barbaarseks ning lubas, et Jaapani valitsus jätkab info kogumist ja analüüsi.

Jaapani ja Lõuna-Korea ametiisikute sõnul lendas rakett ligikaudu 4500 kuni 4600 kilomeetri kaugusele.

Lõuna-Korea ühendstaabi hinnangul oli tegu keskmaa ballistilise raketiga, mis tulistati välja Põhja-Korea Jagang provintsist. Põhja-Korea on konkreetsest piirkonnast ka varem raketikatsetusi teinud.

Lõuna-Korea allikate sõnul valmistub Põhja-Korea tuumakatsetuseks, vahendab Reuters.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: