Kandidaatidega küsitlus: Keskerakond tõusis EKRE kannule
ERR-i tellimusel neljandat nädalat järjest tehtavas kandidaatide nimedega küsitluses vähendas eelmise küsitlusega võrreldes Keskerakond EKRE-ga vahet. Populaarseima parteina jätkab Reformierakond, mis aga kaotas nädalaga mõnevõrra toetust.
Kantar Emor andis igas valimisringkonnas vastajatele ette seal kandideerivate erakondade kolm esimest kandidaati, kellest vastaja valis välja ühe. Kantar Emori uuringueksperdi Aivar Voogi sõnul võtavad kolm esimest nime keskmiselt 80 protsenti nimekirja häältest ehk see on piisav üldistuste tegemiseks.
ERR-i tellitud uuringus toetas Reformierakonda 31,4 protsenti (nädal varem 32,8 protsenti), mis andis neile kindla esikoha. Teisel kohal oli kandidaatide nimedega küsitluses EKRE 16,9 protsendiga (nädal varem 19,0 protsenti). Kolmandal kohal Keskerakond 16,4 protsendiga (nädal varem 15 protsenti). Ehk Keskerakonnal õnnestus vahe EKRE-ga vähendada üsna minimaalseks.
Neljandal kohal oli Eesti 200, mida toetas 13,9 protsenti (nädal varem 10,5 protsenti). Eesti 200 toetus tegi nädalases võrdluses suurima tõusu.
Üle künnise pääseksid ka Sotsiaaldemokraatlik Erakond 8,2 protsendiga (nädal varem 8,1 protsenti) ja Isamaa 6,4 protsendiga (nädal varem 8,7 protsenti).
Kolme nädala võrdluses on kõige ebastabiilsemad Isamaa ja Eesti 200 toetusreitingud, mis peegeldab nende toetajate ebakindlust esimese eelistuse välja toomisel.
Valimiskünnise alla jääksid Parempoolsed ja Rohelised võrdselt 1,7 protsendiga. Nädal varem oli Parempoolsete toetus 1,5 protsenti ja Rohelistel 2,2 protsenti.
Mõne muu erakonna või üksikkandidaadi poolt hääletaks 3,4 protsenti.
Teoreetiline mandaatide jaotus
Kantar Emor arvutas nende toetusnumbrite põhjal ka erakondade mandaatide jaotuse riigikogus: Reformierakond 38 kohta (miinus üks mandaat võrreldes nädala tagusega), EKRE 18 kohta (miinus kolm), Keskerakond 17 kohta (pluss kaks), Eesti 200 14 (pluss neli), SDE kaheksa (pluss üks), Isamaa kuus (miinus kolm).
Nädala taguse ajaga võrreldes kasvas Eesti 200, Keskerakonna ja SDE mandaatide arv ja vähenes EKRE, Reformierakonna ja Isamaa oma.
Kui selline mandaatide jaotus jääks püsima, saaks praegune Reformierakonna, Isamaa ja SDE koalitsioon 52 mandaati. Liberaalse tiiva koalitsioon ehk Reformierakonna, Eesti 200 ja SDE liit saaks 60 mandaati. Kui viimases oleks SDE asemel Isamaa, oleks kokku 58 mandaati.
Reformierakonna ja Keskerakonna liit saaks 55 mandaati. Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioon saaks kolme peale 41 kohta.
Teoreetiliselt oleks võimalik ka liit, kus poleks Reformierakonda, aga see tähendaks, et Eesti 200 peaks minema ühte valitsusse koos EKRE-ga, mida mitmed nende juhid on seni välistanud.
Traditsiooniline küsitlus
Emor tegi kandidaatide nimedega küsitluse kõrvale ka traditsioonilise küsitluse, kus palus vastajatel öelda vaid erakonna nime, keda nad valiksid.
Selles küsitluses toetas Reformierakonda 31 protsenti, EKRE-t 17,2, Keskerakonda 16,2 ning Eesti 200 13,4 protsenti.
SDE toetus traditsioonilises ja erakonna brändi populaarsust mõõtvas küsitluses oli 8,6, Isamaal 7,3, Rohelistel 2,5 ning Parempoolsetel 2,1 protsenti.
Kolme koalitsiooniparteid (Reformierakond, Isamaa, SDE) toetas 47 protsenti (nädal varem 50 protsenti), opositsioonierakondi 33 protsenti (eelmises küsitluses 34 protsenti).
Poliitikamaastiku liberaalne tiib (Reformierakond, Eesti 200 ja SDE) kogus kolme peale toetust 53 protsenti (nädala eest 51 protsenti) ja konservatiivsem (EKRE, Isamaa ja tinglikult ka Keskerakond) 41 protsenti (eelmises küsitluses 43 protsenti).
Toetused vastajagruppides
Eestlastest vastajate seas oli esikohal Reformierakond 36 protsendiga (eelmisel korral 37 protsenti). Teisel kohal oli EKRE 19 protsendiga (eelmisel korral 21 protsenti) ja kolmandal Eesti 200 15 protsendiga (eelmisel korral 12 protsenti).
Isamaa ja Keskerakonna toetus eestlastest vastajate seas oli üheksa, SDE-l kaheksa protsenti. Parempoolseid toetas kolm ja Rohelisi kaks protsenti eestlastest valijatest.
Muust rahvusest valijate seas oli esikohal Keskerakond 45 protsendiga (eelmisel korral 45 protsenti). Reformierakond kogus 14, EKRE 12, SDE 10 ja Eesti 200 üheksa protsenti toetust.
Kui võtta aluseks vastaja sugu, siis on rohkem meesvalijaid EKRE-l (23 protsenti meesvastajatest) ja Isamaal (üheksa protsenti). Naisvalijate toetus on suurem Keskerakonnal (20 protsenti naisvastajatest) ja veidi ka Reformierakonnal (33 protsenti).
SDE, Eesti 200, Roheliste ja Parempoolsete valijates suuri erinevusi vastaja sugu välja ei too.
Toetusarvud koos "ei oska öelda" vastajatega
Tulemuste esitlemisel eemaldas Emor "ei oska öelda" vastajad, mis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega. "Ei oska öelda" vastajate osakaal oli viimase nädala küsitluses 20 protsenti. Nädal varem oli see 23 protsenti ja kahe nädala eest 26 protsenti ehk valimiste lähenedes on eelistuseta vastajate osakaal vähenenud.
Eestlastest vastajatest ei omanud eelistust 16 ja muust rahvusest valijatest 35 protsenti. Vähenemine on toimunud eestlastest vastajate seas.
Kui võtta arvesse ka "ei oska öelda" vastajad, oli Reformierakonna toetus 26 protsenti (eelmises 25), EKRE-l 14 protsenti (eelmises 15) ja Keskerakonnal 12 protsenti (eelmises 12 protsenti).
Eesti 200 toetus oli koos "ei oska öelda" vastajatega jaotuses 11, SDE-l seitse ja Isamaal kuus protsenti.
Kantar Emor korraldas ERR-i uudistetoimetuse tellimusel uuringu 13. kuni 16. veebruarini ja sellele vastas 1595 valmisealist kodanikku vanuses 18–84 aastat. Kolmandik vastajatest küsitleti telefoni teel ja kaks kolmandikku veebis. Sellise valimi juures on maksimaalne võimalik viga ± 2,4 protsenti.
Kell 11 algavas ERR-i veebisaates kommenteerivad värskeid erakondade toetusarve uuringu teinud Aivar Voog Kantar Emorist ning ERR-i ajakirjanikud Anvar Samost ja Urmet Kook.
Toimetaja: Urmet Kook