Putin avaldas Hiina meedias artikli, milles kritiseeris taas lääneriike

Vladimir Putin
Vladimir Putin Autor/allikas: SCANPIX/AFP/HANDOUT

Hiina meedia avaldas Venemaa presidendi Vladimir Putini artikli, milles Putin kritiseeris lääneriike ja kiitis Moskva süvenevaid poliitilisi ja majanduslikke suhteid Pekingiga. Moskva ja Pekingi vahelistest suhetest avaldas artikli ka Hiina juht Xi Jinping.

Putin kirjutas Hiina kommunistliku partei ajalehe People's Daily poolt avaldatud artiklis, et "mõlemad riigid seisavad uue ajastu lävel". 

"Venemaa ja Hiina suhted on jõudnud oma ajaloo kõrgeimale tasemele ja muutuvad veelgi tugevamaks," kirjutas Putin. 

Xi Jinping sõidab esmaspäeval Moskvasse, kus ta kohtub Putiniga. Mõlemad liidrid jagavad seisukohta, et USA üritab ohjeldada Hiina ja Venemaa globaalseid ambitsioone. Venemaal süvenevad aga majanduslikud raskused. Peking ostab nüüd kokku Venemaa naftat ja gaasi ning varustab Moskvat kiipide ja kõrgtehnoloogiaga, vahendas The Wall Street Journal

Xi Jinping kirjutas Venemaa meedias avaldatud artiklis sõjast Ukrainas ja Pekingi suhetest Moskvaga. Xi avaldas soovi süvendada veelgi majanduskoostööd Venemaaga. "Minu eelseisev visiit Venemaale on sõpruse, koostöö ja rahu teekond," kirjutas Xi Jinping. 

Oma artiklis üritas Putin kujutada Venemaa sissetungi Ukrainasse kui konflikti, mille puhkemises oli süüdi lääs. Putin kirjutas, et hindab Hiina tasakaalustatud seisukohta Ukraina suhtes.

"Venemaa on avatud poliitilisele-diplomaatilisele lahendusele, et lahendada Ukraina kriis. Tervitame Hiina valmisolekut kriisi lahendamisel," kirjutas Putin. 

Ukraina sõjast kirjutas ka Xi Jinping. Ta tõi välja, et "Hiina esitatud rahuplaan võtab arvesse kõigi osapoolte õigustatud muresid ja peegeldab rahvusvahelise üldsuse ühist arusaama kriisist". 

Putini sõnul jõudis Venemaa ja Hiina vaheline kaubavahetus eelmisel aastal rekordilise 185 miljardi dollarini. Putin väitis, et sel aastal ületab see 200 miljardi dollari piiri.  Hiina suurem majandus annab Pekingile siiski kahe riigi vahelistes kaubandussuhetes palju suurema mõjuvõimu. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: WSJ/Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: