Võrklaev: KOV-ide tulude ümberjagamise eelnõu on koostatud kiirustades

Rahandusministeerium.
Rahandusministeerium. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Rahandusminister Mart Võrklaev kooskõlastas kohalike omavalitsuste tulumaksu eraldamise põhimõtete muutmise, kuid märkis selle juures, et eelnõu on koostatud liigselt kiirustades ja seda oleks pidanud plaanima koos 2025. aastaks kavandatud maksumuudatustega.

"Eelnõu on koostatud liigselt kiirustades. Muudatused vähendavad osade kohaliku omavalitsuse üksuste tulubaasi samal ajal, kui plaanitud käibemaksumäära tõus tõstab kulutusi. Eelnõu seletuskirjas sellest tulenevaid mõjusid analüüsitud pole," kirjutas Võrklaev.

Võrklaeva hinnangul oleks olnud vajalik tulubaasi vähenemine plaanida koos vähenemise kompenseerimist võimaldavate maamaksu ja kohalike maksude seaduse muudatustega, mis on plaanitud 2025. aastasse.

Kõnealuse eelnõu koostas rahandusministeerium, kooskõlastusele saatis selle regionaalminister Madis Kallas. Eelnõu järgi hakatakse järgmisest aastast omavalitsusele raha jagama nii, et riiklikult pensionilt saaksid omavalitsused senise 1,88 protsendi asemel kolm protsenti. Sellega võidavad eelarves omavalitsused, kus on vanem elanikkond.

Sellest võidab enim Narva, mille tulubaas kasvab 1,5 miljoni euro võrra, Tallinn kaotab aga 6,9 miljonit eurot.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: