Saksa sotsiaaldemokraadid kuulutasid Schröderi soovimatuks isikuks

Endine Saksa kantsler Gerhard Schröder ja tema viies abikaasa So-yeon Schröder-Kim
Endine Saksa kantsler Gerhard Schröder ja tema viies abikaasa So-yeon Schröder-Kim Autor/allikas: SCANPIX / www.imago-images.de

Saksamaa Sotsiaaldemokraatlik Partei (SPD) kuulutas eelseisva parteikongressi eel endise parteijuhi ja kunagise kantsleri Gerhard Schröderi persona non grata'ks, kuigi tema erakonnast välja viskamine ei ole siiani õnnestunud.

Kui traditsiooniliselt kutsutakse parteikongressidele esinema SPD endisi juhte, siis varem neil sageli esinenud Schröder on nüüd detsembris toimuval kongressil soovimatu külaline. Schröderit ei kutsutud ka eelmisel nädalal toimunud SPD 160. aastapäevale, kirjutas veebiväljaanne EurActiv.com teisipäeval.

"Ma ei näe Gerhard Schröderis enam endist kantslerit ja endist parteijuhti. Ma näen teda ärimehena, kes ajab oma ärihuve," ütles SPD juht Saskia Esken uudisteagentuurilise dpa.

"Seni, kuni tal on lähedased suhted sõjaõhutaja ja agressoriga, pole meil millestki rääkida," lisas SPD peasekretär Kevin Kühnert ekskantsleri tõrjumise kohta.

Mis puudutab eelseisvat parteikongressi, siis SPD "jätkab sama joont" nagu partei aastapäeval, ütles Esken.

Schröder oli Saksamaa kantsler aastatel 1998–2005 ja pidas parteijuhi ametit aastatel 1999–2004. Pärast seda on ta töötanud Venemaa energiaettevõtetes ja teda peetakse Venemaa presidendi Vladimir Putini isiklikuks sõbraks.

Tema sidemed Venemaaga ja vastumeelsus Putinist distantseeruda ka pärast seda, kui Venemaa alustas 2022. aasta veebruaris Ukrainas agressioonisõja, on tekitanud tema parteis palju poleemikat. Kuid katsed teda parteist välja visata kukkusid lõpuks läbi, kuna SPD kõrgeim organ – föderaalne vahekohus – otsustas mai alguses, et Schröderit ei saa parteist välja arvata.

Schröder demonstreeris veel hiljuti oma lähedust Venemaaga, kui ta osales mai alguses koos abikaasaga vastuvõtul Venemaa saatkonnas Natsi-Saksamaa üle saavutatud võidu aastapäeva tähistamiseks. Schröderi samm põhjustas opositsiooni ja tema enda partei liikmete seas rohkelt kriitikat.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: