Harri Tiido: ühest Venemaa presidendi nii-öelda sõbrast läänes
Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord vaatluse all Vladimir Putini sõbra Matthias Warnigi elu ja tegevus. Üldiselt on enamus lääne poliitikuid praeguseks Vene tööotsad maha pannud, kuigi nälga keegi neist selle pärast jäänud ei ole, märgib Tiido.
Ilmselt on teile tuttav lugu Saksamaa endisest kantslerist Gerhard Schröderist, kes oma ametiaja lõpul langetatud otsustega tagas enesele rammusa tuleviku ja muutus ühe Eesti poliitiku hinnangul poliitilise korruptsiooni ühikuks Euroopas: "üks schröder". Ta tagas enesele priske sissetuleku Vladimir Putini sõbrana, kuigi vormiliselt Gazpromi ja mitte ainult selle firma juhtkonnas istudes. Juttu on olnud teistestki lääne poliitikutest, kes ametiaja lõppedes on end Venemaal soojale kohale sättinud. Mis teha, kui pakutakse ja raha on vaja…
Jaanuarikuu lõpul jõudis aga Saksamaal ja ka mujal avalikkuse ette üks mittepoliitikust Putini hea tuttav. Jutt on Ida-Saksa eriteenistuse Stasi endisest töötajast Matthias Warnigist. Nüüdseks teatakse teda kui Saksamaa kodanikku, kes on USA sanktsioonide alla sattunud.
Avalikkusesse jõudis ta nüüd aga nädalalehele Die Zeit antud intervjuuga. Selles kurtis Warnig, et on Ukraina sõja tõttu muutunud toksiliseks, temaga ei taheta enam suhelda, tema pangakaardid ei tööta, ta peab sularahaga arveldama ja Saksamaa ametkondade uksed on tema jaoks suletud. Ning et nüüd peab ta end Kanaari saartel varjama.
Meedias leidis küll enim kajastust Warnigi väide, et mõni kuu pärast täieulatusliku sõja algust Ukrainas olevat ta vestelnud sellest Putiniga. Ta olevat küsinud Putinilt, et mis tolle eesmärk on ja Putin vastanud, et see on riiklik saladus. Iseenesest ei mingi uudis, kuid Putiniga vestelnud inimesi läänes napib ja Warnig sai oma paar minutit meediatähelepanu. Igaühel see ju ei õnnestu ja järelikult on tegemist Vene presidendi hea tuttavaga.
Selles kontekstis käidi meedias veelkord läbi ka Matthias Warnigi minevik. Mees oli juba koolipõlves Ida-Saksas ülimalt võimutruu ja 18-aastaselt sai ta Saksa Vaba Noorsoo Liidu sekretäriks. Samal ajal olevat ta värvatud ka Stasi poolt ja aasta hiljem andis ta ametivande. Ta suunati õppima pangandust, et valmistuda tegevuseks Lääne-Saksamaal. Sellest ajast oli tal varjunimi Ökonomist.
Piiri taha Warnig ka jõudis, varustades Stasit infoga Dresdner Bank AG kohta, kuigi ise ta eitab seda. Ajakirjanduse andmeil oli tal siis juba uus varjunimi Arthur ja Deutsche Welle kohaselt edastas ta Ida-Saksamaale vähemalt 60 ettekannet Düsseldorfist. Tegevus oli ilmselt silmapaistev, sest meest autasustati kolme medaliga ja ta teenis välja eri andmeil kas kapteni või majori aukraadi.
1980. aastate lõpul töötas Warnig Dresdenis, kus samal ajal resideerus ka Vladimir Putin Nõukogude agendina. Ühed andmed väidavad, et Putin värbas Warnigi KGB teenistusse, teised väidavad, et Warnig värbas Putini Stasi teenistusse. Viimase variandi puhul on ette näidata ka koopia Putini töötõendist, mille Stasi talle väljastas, kuid see võis olla ka teenistuste tollane koostööviis.
Warnig ise väidab, et tutvus Putiniga mõni aasta hiljem Peterburis. Kui Ida-Saksa võim kokku kukkus, olid paljud endised luurajad raskustes, kuid mitte Warnig. Tal õnnestus saada Saksamaade ühendamise kontekstis soodus ametikoht ja läänes soetatud tutvuste turvil tehti talle Dresdner Banki poolt ettepanek asuda pangale Venemaal tegevusluba taotlema.
Warnigil õnnestuski Peterburis aastal 1993 luba saada ja seda just Putini abiga. Dresdner Bank sai aga esimeseks lääne pangaks Venemaal. Siitmaalt edasi olid nad Putiniga juba head sõbrad. Putin arenes ja Warnig samuti. Ta sai algul Dresdner Banki esinduse juhiks Venemaal, aastal 2006 oli ta aga juba Nord Stream AG täitevdirektor. Lisandus ametikoht Transnefti direktorite nõukogus, samuti koht Rosnefti direktorite nõukogus ja alumiiniumigigandi Rusal direktorite nõukogu juhi amet. Sealt ta küll lahkus aastal 2018 seoses sanktsioonidega firma vastu.
Igasuguseid pudinaid kogunes tasapisi juurde. Nii omandas ta osa briti konsultatsioonifirmast Lambert Energy Advisory ja aitas kaasa British Petroleumi ja Rosnefti lepingu sõlmimisele. Pluss veel pikaajaline viibimine kahe vene panga juhtkonnas. Venemaa hindas tema teeneid ordeniga. 2018. aastal osales Warnig Putini järjekordsel ametisse astumise tseremoonial.
Kui Rusal välja arvata, siis Krimmi anneksioon ja selle järelmid teda ei puudutanud. Mullused sündmused tõid talle aga kaasa ka kaotused. Täpsemalt sattus ta Nord Stream 2 juhina USA sanktsioonide alla päev enne Venemaa rünnaku algust Ukrainas seoses Donetski ja Luhanski nukurežiimi tunnustamisega Moskva poolt. Mais lahkus ta koos Schröderiga ka Rosnefti direktorite nõukogust.
Hetkel on raske öelda, millised ametid Warnigile veel järele on jäänud, kuid ise kurdab ta elu raskeks muutumise üle. Selgub, et ta ei ole kunagi nautinud Venemaal elamist, seal olnud hea vaid äri ajada. Elamiseks eelistanud ta koos oma teise, venelannast naisega Saksamaal Freiburgi lähistel paiknevat häärberit. Kuigi nende perel olla korter ka Moskvas ja Warnigi sõnul olevat Putin pakkunud talle Venemaale kolimist. Warnig eelistanud aga taandarenevasse läände jäämist.
Rahaprobleeme tal ei ole, häda olla pigem osale rahale ligi pääsemisega sanktsioonide tõttu. Kuid eriteenistuse agent vaevalt et midagi juhuse hooleks jättis ja kindlasti on tal mustadeks päevadeks puhvrid olemas.
Matthias Warnig on vaid üks näide Venemaa arenguid ja kõrget tutvust kasutanud lääne tegelastest. Kuulu järgi olla siiski ka teistel ja tuntumatel praegu raskusi. Gerhard Schröderit ei lubatud Saksamaal Nordeney saarel restorani ja üks hotellgi olevat keeldunud tema teenindamisest. Ja ühe jalgpalliklubi omanik keeldunud vastu võtmast tema annetust klubile.
Austria endine välisminister ja Putini hea sõbranna Karin Kneissl kurtnud, et Austrias hakati teda ahistama ja ta oli sunnitud kolima Liibanoni. Muide, ka tema istus kuni möödunud aastani Rosnefti juhatuses. Üldiselt on enamus lääne poliitikuid praeguseks Vene tööotsad maha pannud, kuigi nälga keegi neist selle pärast jäänud ei ole.
Viited lugemishuvilistele
- Matthias Warnig: "Ich bin toxisch" | ZEIT ONLINE
- "Маттиас работал в Штази, а Володя — в КГБ". Кто такой Маттиас Варниг, европеец под американскими санкциями (ampproject.org)
- Circles of power: Putin's secret friendship with ex-Stasi officer | Russia | The Guardian
- US sanctions against a German: who is Matthias Warnig? - Politics - World Today News (world-today-news.com)
- Putin's foreign friends complain of bullying, wonder why they are "toxic" — The Bell — Eng
- Who is Nord Stream's Matthias Warnig, Putin's ex-Stasi pal? – DW – 01/25/2021
- Putin Told Gas Exec the Real Goal of His War Is a 'Secret' (thedailybeast.com)
- "Venäjä ei ollut sabotaasin takana" – Nord Stream -kaasuputkia operoivien sveitsiläisyhtiöiden pääjohtaja | Verkkomedia (uvmedia.org)
- Matthias Warnig konnte Putin kein Staatsgeheimnis entlocken – russland.NEWS-Ticker (russland-ticker.de)
Toimetaja: Kaupo Meiel