Sõja 510. päev: Vene rünnak kahjustas Odessa sadamataristut

{{1689648720000 | amCalendar}}
Hävitatud Vene tank Bahmuti ümbruses
Hävitatud Vene tank Bahmuti ümbruses Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/420TH BATTALION OF 57TH MECHANIZ

Ukraina president Volodõmõr Zelenski teatas esmaspäevaõhtuses videopöördumises, et tegi Türgile ja maailmaorganisatsioonile ettepaneku jätkata Musta mere teraviljaalgatust Ukraina teravilja tarnimiseks teistesse maailma riikidesse ilma agressorriigi Venemaata. Venemaa öine rünnak kahjustas Odessa sadamataristut, teatas Ukraina sõjavägi teisipäeval.

Oluline 18. juulil kell 22.05:

- USA kindral: Ukraina vastupealetung pole kaugeltki läbi kukkunud, aga ees seisab pikk ja verine võitlus;

- Macron viljaleppe lõpetamisest: Venemaa muutis toidu relvaks ja see on tohutu viga;

- Allikate sõnul peatasid Vene võimud pühapäeval kaubalaevade liikluse Kertši väinas;

- Ukraina kindrali sõnul on USA kobarlaskemoon jõudnud Ukrainasse ja mõne päeva pärast kasutusvalmis;

- Maljari sõnul käivad Kupjanski suunal ägedad lahingud;

- Venemaa ründas Odessat;

- Venemaa väitel tõrjuti droonirünnak annekteeritud Krimmile;

- Zelenski sõnul tuleb teraviljaalgatusega jätkata ilma Venemaata;

- ISW: löök Krimmi sillale mõjutab Vene logistikat Lõuna-Ukrainas;

- Kuleba sõnul ei ole Kertši sild tsiviilobjekt.

USA kindral: Ukraina vastupealetung ei ole läbi kukkunud

Ukrainal on endiselt olemas märkimisväärsed reservid, mida suunata oma aeglaselt kulgevale vastupealetungile Vene vägede vastu, ütles USA staabiülemate ühendkomitee esimees kindral Mark Milley teisipäeval.

Milley ütles, et Ukraina vägedel tuleb läbi murda tugevalt kindlustatud Venemaa positsioonidest, mis hõlmavad keerulisi miinivälju, tankitõkkeid, okastraati ja kaevikuid.

Ukrainal on märkimisväärne kogus lahingujõudu, mida pole veel rakendatud, ütles ta. "Praegu säilitavad nad oma lahingujõudu ning liiguvad aeglaselt, mõõdukas tempos ja järjekindlalt läbi kõigi nende miiniväljade ning see on raske võitlus," lisas kindral.

Milley sõnul on liiga vara Ukraina vastupealetungi ebaõnnestunuks hinnata. "See pole kaugeltki nurjunud. Minu hinnangul on liiga vara teha sellist järeldust," ütles Milley.

"Ma arvan, et palju võitlust on veel ees ja ma jään selle juurde, mida ütlesin ka varem: See tuleb pikk võitlus. See tuleb raske. See tuleb verine."

Allikad: Vene võimud peatasid 16. juulil kaubalaevade liikluse Kertši väinas

Venemaa võimud peatasid alates 16. juulist pärast droonirünnakuid Krimmi Sevastopoli sadamale kaubalaevade liikumise läbi Musta merd ja Aasovi merd ühendava Kertši väina, teatasid kaks allikat Reutersile.

Venemaa kaitseministeerium teatas, et Vene väed takistasid Ukrainal pühapäeval Sevastopoli ründamist, hävitades seitse õhu- ja kaks meredrooni.

"Navigeerimine on juba kolmandat päeva tühikäigul. Nad peatasid selle 16. juulil, kohaliku aja järgi kella 17 paiku, kui Sevastopolile toimus [droonide] rünnak," ütles üks anonüümseks jäänud allikas.

Macron: Putin tegi viljaleppest lahkumisega suure vea

Vene president Vladimir Putin tegi Musta mere viljaleppest lahkumisega tohutu vea, ütles teisipäeval Prantsuse riigipea Emmanuel Macron.

Macron ütles pärast Euroopa Liidu, Ladina-Ameerika ja Kariibi mere riikide liidrite kohtumist, et Ukraina ja Venemaa viljast sõltuvad riigid näevad, et Moskvat ei saa usaldada.

"Ta otsustas muuta toidu relvaks ja ma arvan, et see on tohutu viga," lausus Prantsuse president.

Ukraina kindral: USA kobarlaskemoon on mõne päeva pärast kasutusvalmis

Ukraina maaväe juhataja Oleksandr Sõrskõi kinnitas teisipäeval, et USA kobarlaskemoon on jõudnud Ukrainasse ja on mõne päeva pärast kasutusvalmis.

Ida väerühma juhtiv Sõrskõi märkis usutluses BBC-le, et Bahmuti tagasivallutamisel on strateegiline tähtsus, kuna see on värav piirkonna teistesse linnadesse.

"Meie inimesed ootavad võite. Neil on vaja isegi väikesi, aga võite," ütles kindral.

Kiiev: Ukraina väed teevad lõunarindel väikseid edusamme

Ukraina peastaabi pressiesindaja Andri Kovalov teatas teisipäeval, et riigi väed teevad Novopokrovka ja Velõka Novosilka suunal edusamme. Mõlemad piirkonnad asuvad lõunarindel. 

Peastaabi teatel jätkavad Ukraina väed pealetungioperatsioone ka Bahmuti ümbruses. Kovalovi sõnul käivad Bahmuti ümbruses ägedad lahingud ning vaenlane osutab tugevat vastupanu, vahendas The Kyiv Independent. 

Venemaa väitel tõrjuti droonirünnak annekteeritud Krimmile

Venemaa väitis teisipäeval, et tegi annekteeritud Krimmi kohal kahjutuks 28 Ukraina drooni.

Kaitseministeeriumi väitel tulistati alla seitseteist drooni ja veel üksteist tehti kahjutuks elektrooniliselt.

Ohvreid ega purustusi ministeeriumi väitel ei olnud.

Venemaa annekteeris Krimmi Ukrainalt 2014. aastal. Kiiev on korduvalt rõhutanud, et kavatseb poolsaare tagasi võtta.

Maljari sõnul käivad Kupjanski suunal ägedad lahingud

Ukraina asekaitseminister Hanna Maljar ütles, et Vene väed üritavad Kupjanskis ukrainlaste kaitseliinidest läbi murda. 

"Me kaitseme, käivad ägedad lahingud. Olukord muutub pidevalt," ütles Maljar. 

Ukraina maavägede ülem kindralpolkovnik Oleksandr Sõrskõi ütles esmaspäeval samuti, et Vene väed on asunud Kupjanski suunal rünnakule. 

Venemaa ründas Odessat

Lõuna-Ukrainas asuvas Odessas käivitusid teisipäeva varahommikul õhuhäiresireenid. Telekanali CNN teatel oli linnas kuulda plahvatusi. Ukrainska Pravda teatel oli õhuhäiresireene kuulda veel ka Hersoni oblastis. 

Venemaa öine rünnak kahjustas Odessa sadamataristut, teatas Ukraina sõjavägi teisipäeval.

"Allatulistatud rakettide rusud ja allatulistamisest tekkinud lööklaine kahjustas sadamataristut," teatas Ukraina sõjavägi.

Odessas asuvad terminalid etendasid keskset rolli Ukraina teravilja eksporti võimaldanud leppes Moskva ja Kiievi vahel. Lepe aegus südaööl, kui Venemaa keeldus seda pikendamast.

Zelenski sõnul tuleb teraviljaalgatusega jätkata ilma Venemaata

Ukraina president Volodõmõr Zelenski teatas esmaspäevaõhtuses videopöördumises, et tegi Türgile ja maailmaorganisatsioonile ettepaneku jätkata Musta mere teraviljaalgatust Ukraina teravilja tarnimiseks teistesse maailma riikidesse ilma agressorriigi Venemaata.

"Musta mere teravilja algatus saab ja peaks toimima ka tulevikus. Kui ilma Venemaata, siis ilma Venemaata. Teraviljaekspordi leping – see on leping Türgi ja maailmaorganisatsiooniga – jääb jõusse. Praegu on vaja ainult leida võimalused selle rakendamiseks ja maailma jätkuv otsustav surve terroririigi vastu," ütles Zelenski. 

Sellega seoses märkis Ukraina president, et saatis Türgi presidendile Recep Tayyip Erdoganile ja ÜRO peasekretärile António Guterresele ametlikud kirjad ettepanekuga jätkata Musta mere teraviljaalgatuse või sellega samaväärse algatusega tööd kolmepoolses vormis.

"Ukraina, ÜRO ja Türgi saavad ühiselt tagada toidukoridori toimimise ja laevade kontrolli," sõnas Zelenski.

Riigipea toonitas, et see on vajalik kõigile maailmas. President lisas, et tänu Musta mere teraviljaalgatusele on juba ligi 33 miljonit tonni põllumajandussaadusi eksporditud 45 maailma riiki ning eelkõige on 60 protsenti kogustest läinud Aafrika ja Aasia riikidesse.

"Ukraina seisukoht on alati olnud ja on võimalikult selge, et kellelgi pole õigust hävitada ühegi rahva toiduga kindlustatust. Kui kamp inimesi kuskil Kremlis usub, et neil on väidetavalt õigus otsustada, kas toit on laual erinevates riikides nagu Egiptuses või Sudaanis, Jeemenis või Bangladeshis, Hiinas, Indias, Türgis, Indoneesias, siis on maailmal võimalus näidata, et väljapressimine pole kellelegi lubatud," rääkis Zelenski.

Kuleba sõnul ei ole Kertši sild tsiviilobjekt

Vene sissetungijad kasutavad Kertši silda peamiselt sõjalistel eesmärkidel ja seega tuleb seda sellisena käsitleda, ütles Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba esmaspäeval New Yorgis korraldatud pressikonverentsil.

Minister märkis, et iga sild ei ole juba definitsiooni järgi tsiviilõiguslik.

"Ja see konkreetne sild on esiteks ehitatud ebaseaduslikult. See eksisteerib väljaspool seadust ja me peame seda alati meeles pidama. Ja teiseks kasutatakse seda peamiselt sõjalistel eesmärkidel ja me peame seda sellisena käsitlema," sõnas Kuleba.

Kiiev pole võtnud vastutust rünnakute eest Krimmis ega Venemaa territooriumil. 

Ukraina mereväe esindaja Dmõtro Pletentšuk ütles, et tegu oli Venemaa provokatsiooniga ning ukrainlased oleks silda tõhusamalt tabanud.

Esmaspäeval ütles üks Ukraina allikas, et rünnaku Kertši sillale korraldasid Ukraina merevägi ja SBU. 

ISW: löök Krimmi sillale mõjutab Vene logistikat Lõuna-Ukrainas

Ameerika sõjauuringute instituudi (ISW) ettekande kohaselt mõjutab 17. juuli rünnak Krimmi sillale tõenäoliselt Venemaa logistikat Lõuna-Ukrainas.

"Vene okupatsioonivõimud suunasid tiheda tsiviilliikluse okupeeritud Krimmist Venemaale ümber okupeeritud Lõuna-Ukraina ning Vene allikad teatasid suurtest liiklusummikutest Krimmis Džankoi rajoonis ja okupeeritud Hersoni oblastis Melitopoli suunal," seisab teisipäevases ettekandes.

"Tõenäoliselt raskendasid okupeeritud Krimmist põgenevad Vene turistid olukorda ja takistasid Venemaa logistikat Krimmist Zaporižžja ja Hersoni oblasti tagalapiirkondadesse. Et leevendada liiklusmurede tõsidust, paluvad okupatsioonivõimud kodanikel kaaluda muid evakuatsiooniteid," teatas ISW.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 710 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas teisipäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 2022. aasta 24. veebruaril:

- elavjõud umbes 239 010 (võrdlus eelmise päevaga +710);

- tankid 4119 (+4);

- jalaväe lahingumasinad 8051 (+17);

- lennukid 315 (+0);

- kopterid 310 (+0);

- suurtükisüsteemid 4542 (+38);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 689 (+4)

- õhutõrjesüsteemid 428 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 3839 (+11);

- tiibraketid 1273 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 7086 (+27);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 677 (+0).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael

Allikas: CNN/Reuters/BNS/Ukrainska Pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: