Hispaania parlamendivalimised ei toonud selget võitjat

Foto: SCANPIX/OSCAR DEL POZO/AFP

Hispaania konservatiivid võitsid riigis napilt parlamendivalimised, kuid vasakpoolsed olid üllatavalt tugevad ning valimised ei toonud ei parem- ega vasakblokile selget võitu.

Hispaania parlamendivalimised võitis napilt Hispaania konservatiivne Rahvapartei (Partido Popular - PP). Samas oli nende edu vasakpoolse PSOE ees vaid 300 000 hääle võrra suurem ning PSOE toetus oli valimistel üllatavalt tugev, kirjutas Hispaania leht El Pais.

Lõplike valimistulemuste kohaselt sai vasakpoolne PSOE uues parlamendis 122 kohta, olles 2019. aastal saanud 120. Hispaania konservatiivid suurendasid oma saadikute arvu 89 pealt 138 peale. Samas kaotasid kohti väikeparteid nii poliitilise spektri vasakus kui ka paremas ääres. Näiteks paremradikaalne erakond Vox sai 2019. aastal saadud 52 parlamendikoha asemel nendel valimistel vaid 33. Vasakradikaalne Podemos sai 2019. aastal 35 kohta, kuid hiljuti loodud vasakpoolne erakond Movimiento Sumar sai uues Hispaania parlamendis 31 kohta.

Kuna Hispaania Rahvapartei võitis parlamendivalimistel enim kohti, siis proovivad nemad esimesena moodustada uut Hispaania valitsust. Samas tõi Reuters esile, et nende liit paremradikaalse erakonnaga Vox võib muuta raskeks kolmandate väiksemate erakondade liitumise selle võimaliku koalitsiooniga.

Samas on uue valitsuskoalitsiooni moodustamise võimalused ka vasakpoolsel erakonnal PSOE ning selle juhil ning praegusel Hispaania peaministril Pedro Sanchezil. Sanzhes peaks aga koalitsiooni moodustamiseks tegema koostööd Kataloonia separatistlike erakondadega ning nood võivad nõuda uut iseseisvusreferendumit Katalooniale.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: El Pais, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: