Politico: Duda hakkab Poola uuele võimuliidule kaikaid kodaratesse loopima

Andrzej Duda
Andrzej Duda Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Radek Pietruszka

Veebiväljaanne Politico kirjutab, et Poola president Andrzej Duda ja tulevane peaminister Donald Tusk ei saa omavahel läbi ning hiljuti puhkes nende vahel sõnasõda. Duda ametiaeg aga saab läbi alles kahe aasta pärast.

Opositsiooniparteid võitsid oktoobrivalimistel ühiselt enamuse ja Tusk on nende suurima erakonna, Kodanikeplatvormi esimees. Opositsioon allkirjastas hiljuti ka koalitsioonileppe. Sellele vaatamata tegi Duda siiski esimesena valitsuse moodustamise ettepaneku senisele peaministrile Mateusz Morawieckile.

"Ma olen president, kuid Donald Tusk pole minu peaministrikandidaat," ütles hiljuti Duda. 

Tusk oli Poola peaminister aastatel 2007-2014 ning ei jäänud vastust võlgu. 

"President Duda ütles: "Tusk ei saa minu peaministriks." Kinnitan seda. Ma ei saa selleks," teatas Tusk. 

Duda sai presidendiks 2015. aastal ja ta on lojaalne viimased kaheksa aastat Poolat juhtinud Seaduse ja Õigluse (PiS) parteile. Duda kasutab nüüd oma volitusi, et takistada järgmise võimuliidu tööd, vahendas Politico.

Järgmine valitsus tahab tühistada karmid abordipiirangud, piirata religiooni rolli haridussüsteemis ning vähendada PiS-i haaret meedia ja riigifirmade üle. Paljud muudatused nõuavad uusi seadusi, president omab Poolas aga vetoõigust. 

"Olen vetoõigust kasutanud rohkem kui korra. Ma ei kõhkle seda uuesti kasutamast," ütles Duda. 

Tusk ja tema juhitud liit võtab riigis tõenäoliselt võimu üle järgmisel kuul. Duda teine ametiaeg saab läbi 2025. aastal. 

Tuski juhitud liidul on 460-kohalises parlamendis 248 kohta. Duda veto tühistamiseks on vaja aga 276 häält. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: