X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Prantsusmaa ja Saksamaa loodavad jõuda kompromissile EL-i eelarvereeglites

Saksamaa rahandusminister Christian Lindner.
Saksamaa rahandusminister Christian Lindner. Autor/allikas: SCANPIX/PICTURE ALLIANCE/PHOTOTHEK/THOMAS KOEHLER

Prantsusmaa rahandusminister Bruno Le Maire kohtub teisipäeva õhtul oma Saksa kolleegi Christian Lindneriga. Osapooled püüavad jõuda kokkuleppele Euroopa Liidu tulevaste eelarvereeglite osas enne kolmapäevast EL-i rahandusministrite istungit.

Kui Lindner ja Le Maire ei suuda jõuda omavahel kokkuleppele, võib uute eelarvereeglite aasta lõpuks vastu võtmine sattuda küsimärgi alla.

Siiski ütles Lindner teisipäeva õhtul ajakirjanikele, et kokkuleppele on võimalik jõuda juba mitme tunni jooksul.

Liikmesriigid peatasid EL-i eelarvereeglite kehtimise 2020. aastal koroonapandeemia tõttu, hiljem pikendati otsus Venemaa täiemahulise sissetungi järel Ukrainasse.

Järgmisest aastast alates peavad reeglid uuesti kehtima hakkama. Prantsusmaa ja lõunapoolsed EL-i liikmesriigid nõuavad reeglite leevendamist, väites, et vanade reeglite juurde naasmine tähendaks sundkorras kasinuspoliitika rakendamist. Saksamaa ja põhjapoolsed liikmesriigid on aga mures eelarvestabiilsuse õõnestamise ja võlaspiraali sattumise pärast.

Kuigi liikmesriigid on nõus, et senised nõudmised võla ja eelarvedefitsiidi suurusele jäävad kehtima, soovitakse nõudmiste leevendamist selles osas, kui kiiresti tuleb piiranguid rikkuval riigil võlga ja eelarvepuudujääki vähendama hakata. Küll aga jäävad piirangud senisele tasemele: riigieelarve puudujääk ei tohi ületada kolme protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP-st) ja võlakoormus ei tohi olla suurem kui 60 protsenti SKP-st.

Politicole kõneluste seisu kommenteerinud anonüümseks jääda soovinud EL-i ametnik ütles, et Itaalia on viimane suurem riik, mis pole veel kokkuleppe detaile heaks kiitnud.

Lindner ja Le Maire loodavad, et kui neil õnnestub jõuda omavahel kokkuleppele, avaldab see survet Itaaliale ja teistele riikidele kokkuleppe kolmapäeval heakskiitmiseks.

Siiski ei pruugi liikmesriigid uusi reegleid heaks kiita isegi kui Pariis ja Berliin jõuavad omavahelisele kompromissile. Seetõttu võib reeglite paika panek venida järgmisse aastasse, mil reeglid peaks juba kehtima hakkama.

Ühe variandina arutavad diplomaadid ka läbirääkimiste külmutamist. Nii lükataks läbirääkimised liikmesriikidega edasi jaanuarikuusse, kuid kõnelused saaks jätkuda Euroopa Parlamendiga, sest eelarvereeglite heakskiitmiseks on vaja ka selle institutsiooni positiivset otsust.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Politico/Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: