X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Aastaga kasvas eluasemelaenu intress rohkem kui kolmandiku

Swedbanki hoone Tallinnas.
Swedbanki hoone Tallinnas.

Novembris Eesti pankade poolt välja antud eluasemelaenude intress on aastaga kerkinud kolmandiku võrra 5,73 protsendile, selgub Eesti Panga ülevaatest. Hoogsalt on tõusnud ka Eesti ettevõtete pikaajaliste laenude kulu.

Majapidamistele antud uute tagatisega eluasemelaenude (uued lepingud, mitte lepingumuudatused) keskmine intressimäär oli novembris 5,73 protsenti ehk 1,52 protsendipunkti kõrgem kui eelmisel aastal samal ajal.

Ettevõtetele antud pikaajaliste laenude keskmine intressimäär oli novembris 6,70 protsenti. Eelmisel kuul oli intressimäär 6,49 protsenti ja eelmisel aastal samal ajal 5,05 protsenti.

Eesti pankade laenude intresside muutus Autor/allikas: Eesti Pank

Pankade bilansimaht oli novembris 40,4 miljardit eurot. Maht kasvas eelmise kuuga võrreldes 1,4 protsenti ehk 562 miljoni euro võrra. Aastataguse ajaga võrreldes kasvas maht 8,1 protsenti ehk 3 miljardi euro võrra.

Hoiuste maht pankades oli novembris 28,4 miljardit eurot. Võrreldes eelmise kuuga suurenes hoiuste maht 21 miljoni euro võrra, kuid eelmise aasta sama perioodiga võrreldes kasvas see 704 miljoni euro võrra. Hoiustest 6,3 miljardit eurot moodustasid residentidest majapidamiste ja ettevõtete tähtajalised hoiused, mille aastakasv oli 172 protsenti.

Ettevõtete hoiuste maht kahanes aastaga 5,4 protsenti ja oli novembris 9,8 miljardit eurot. Sealhulgas oli tähtajaliste hoiuste maht 2,5 miljardit eurot (aasta varem 0,8 miljardit eurot).

Majapidamiste hoiuste maht oli novembris 11,6 miljardit eurot, mida on 40 miljonit eurot rohkem kui eelmisel kuul ja 552 miljonit eurot rohkem kui eelmisel aastal samal ajal. Seejuures kasvas tähtajaliste hoiuste maht aastaga 145,8 protsenti.

Eraisikute tähtajaliste hoiuste keskmine intressimäär oli novembris 4,01 protsenti. Eelmisel kuul oli intressimäär 4,06 protsenti ja eelmisel aastal samal ajal 1,46 protsenti

Ettevõtete tähtajaliste hoiuste keskmine intressimäär oli novembris 3,89 protsenti. Kuu varem oli see näitaja 3,79 protsenti ja eelmisel aastal samal ajal 1,41 protsenti

Ettevõtetele kuu jooksul antud pikaajaliste laenude ja liisingute maht oli novembris 306 miljonit eurot. Seda on 69 miljonit eurot rohkem kui eelneval kuul ja 70 miljonit eurot rohkem kui eelmisel aastal samal ajal.

Väljastatud eluasemelaenude maht oli novembris 148 miljonit eurot. Seda on vaid veidi rohkem kui eelneval kuul ja 38 miljonit eurot vähem kui eelmisel aastal samal ajal.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: