X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Poola säilitab Ukraina viljakeelu EL-i uute reegliteni

Teravilja koristamine Ukraina Sumõ oblastis.
Teravilja koristamine Ukraina Sumõ oblastis. Autor/allikas: SCANPIX/AP/HANNA ARHIROVA

Ukraina teravilja Poolasse importimise keeld jääb kehtima kuni EL-i tasandil uute reeglite väljatöötamiseni, ütles Poola põllumajandus- ja maaelu arengu minister Czeslaw Adam Siekierski.

"Peame säilitama embargo seni, kuni lepitakse kokku tingimustes, mis seda asendavad. Usun, et hea lahendus oleks transpordilubade kehtestamine, seejuures kasutataks väljaspool Poolat asuvaid transiitmarsruute," tsiteeris ministri usutlust TVP Info X-is (endine Twitter).

Polskieradio24.pl andmetel rääkis Siekierski ka sissetuleva teravilja koguse piiramisest ning avaldas arvamust, et Ukraina teravilja eksport peaks minema muud teed kui läbi Euroopa või Poola.

"Kuna alati, isegi transiidi ajal, on teatud oht, et osa teraviljast ja muudest põllumajandustoodetest jääb Poolasse," selgitas Poola põllumajandusminister.

Mäletatavasti teatas Euroopa Komisjon 15. septembril 2023, et ei pikenda piiranguid Ukraina põllumajandustoodete impordile oma viide EL-i naaberriiki (Poola, Bulgaaria, Ungari, Rumeenia ja Slovakkia) teatud tingimustel, mis väldivad uut järsku tarnete kasvu.

Piirangud kehtestati 2. mail 2023 ja mõjutasid nisu, rapsi, päevalille ja maisi importi. Need viis Ida-Euroopa EL-i liikmesriiki väitsid, et Ukraina põllumajandustooted jõuavad EL-i tollivaba impordi tingimustes nende juurde ja kahjustavad kohalikku põllumajandust.

Pärast piirangute tühistamist kehtestasid Poola, Ungari ja Slovakkia ühepoolsed keelud. Poola laiendas  impordikeeldu rapsikoogile ja -jahule, samuti maisikliidele, nisujahule ja nendest valmistatud toodetele. Ungari arvas sellesse nimekirja 24 tooteartiklit.

Ukraina esitas WTO-le kaebuse, süüdistades Poolat, Ungarit ja Slovakkiat oma põllumajandustoodete diskrimineerivas kohtlemises.

Ukraina peab praegu läbirääkimisi oma põllumajandussaaduste ekspordi litsentsimise mehhanismi kehtestamiseks koos kohustusliku kontrolliga kõigis viies riigis.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Interfax/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: