Protestivad põllumehed jõudsid europarlamendi ette
Üle kogu Euroopa Liidu vallandanud põllumeeste protestid kulmineerusid neljapäeval meeleavaldusega Euroopa Parlamendi hoone ees Brüsselis. Põllumehed kukutasid Place du Luxembourg väljakul olnud ausamba ning süütasid mitu lõket.
Põllumeeste meeleavaldus leidis aset samal ajal, kui Brüsselis kogunesid Euroopa Üldkogule EL-i valitsusjuhid. Protestijate peamine nõue oli EL-i bürokraatia ja rohelise üleminekuga seotud reeglite kärpimine, mis nende sõnul kahjustavad põllumajandussektorit ja seal hõivatud inimesi.
Meeleavalduse korraldasid Belgia, Itaalia ja Hispaania põllumehed, kuid nendega liitusid kolleegid veel mitmest teisest EL-i riigist. Mõned põllumehed sõnelesid politseiga ja süütasid lõkkeid, mida politsei püüdis veekahuriga kustutada.
Mingil hetkel võtsid põllumehed maha 19. sajandi Briti töösturi John Cockerilli ausamba ning viskasid selle lõkkesse. Anonüümseks jääda soovinud flaami põllumehe sõnul tegid seda tema Iiri ja Prantsuse kolleegid.
"See pole Euroopa, mida me tahame! Ilma põllumeesteta pole toitu!" hüüdsid Itaalia põllumehed.
Belgia peaminister Alexander De Croo mõistis hukka ausamba ümberlükkamise, nimetades seda halvaks märgiks.
Euroopa Parlamendi president Roberta Metsola saatis põllumeestele sõnumi, milles ta ütles, et mõistab nende muresid. Samas soovitas ta põllumeestel valimistel hääletada, et neid kuulda võetaks.
"Kui teie tahate, et teie häält kuuldaks, tehke see samuti kuuldavaks juunis, kui teie hääletate Euroopa Parlamendi valimistel," kirjutas Metsola.
Poliitikud vältisid enamasti meeleavaldust. Politico kätte jõudnud dokumendi kohaselt soovitas parlamendi juhtkond töötajatel ja saadikutel töötada kodukontoris ning mitte läheneda põllumeestele.
Paremtsentristlik Euroopa Rahvapartei (EPP) tühistas julgeolekukaalutlustel oma liikmetest EL-i valitsusjuhtide ja Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni kohtumise.
Brüsselis aset leidnud meeleavaldusel kõlasid liikmesriikides toimunud protestidega sarnased üleskutsed. Osa põllumehi kritiseeris EL-i rohelise üleminekuga seotud nõudeid. Vasakpoolset mõtteviisi toetav põllumeeste ühing Via Campesina nõudis EL-i kaubanduspoliitika liberaliseerimise tagasipööramist ning mõistis hukka Euroopa Komisjoni soovi sõlmida Lõuna-Ameerika Mercosuri riikidega vabakaubanduslepingu.
Kolmapäeval tuli Euroopa Komisjon meeleavaldajate nõuetele vastu, peatades aastaks reegli, mis kohustab põllumehi jätma osa haritavast maast sööti. See nõue on Euroopa Liidu põllumajandustoetuste saamise tingimus.
Siiski võtsid meeleavaldusest osa ka mõned eurosaadikud. Prantsuse rohelisest eurosaadik Benoit Biteau nõudis kõneluste kohest peatamist Mercosuriga vabakaubanduslepingu üle. Kohale tulid ka Hispaania vasakpopulistlik eurosaadik Manu Pineda ja Eesti eurosaadik Jaak Madison, kes enda sõnul esindab neid põllumehi teisel pool barrikaade Euroopa Parlamendis.
"Mure on loomulikult see, et Euroopa toidutootjad, veise- ja viljakasvatajad ei suuda konkureerida odava kaubaga, mis tuleb Lõuna-Ameerikast vabakaubandusega. Nii, et täiesti arusaadavad põhjused, kus mure on eelkõige oma enda kodumaise tootmise pärast. Ma arvan, et siin on väga raske mitte nõustuda ka Eesti põllumeestel, kes samuti peavad ellu jääma," rääkis Madison.
Toimetaja: Mark Gerassimenko
Allikas: Politico