Saksa majandusel läheb üha halvemini
Saksamaa valitsus prognoosib, et riigi majandus langeb 2024. aastal 0,2 protsenti, seega majandus langeb teist aastat järjest ning peaks pöörduma kasvule alles 2025. aastal.
Saksamaa majandusminister Robert Habeck ütles, et majandus langeb sel aastal 0,2 protsenti. Varem prognoosis valitsus, et majandus kasvab sel aastal 0,3 protsenti, vahendas Politico.
"Seetõttu lükkub tõus taas edasi, kuid mitte peamiselt tsükliliste tegurite tõttu, mis on halvenenud, vaid seetõttu, et struktuursed tegurid muudavad selle (majanduskasvu) palju keerulisemaks," rääkis Habeck.
Habecki hinnangul pole praegused probleemid seotud võimuliidu poliitikaga, vaid raskuste taga seisavad struktuursed probleemid. Taristusse pole tehtud piisavalt investeeringuid, süvenenud on kvalifitseeritud tööjõu puudus
Saksa majandus on olnud juba aastaid raskustes, kuid viimased tagasilöögid on toonud probleemid lõpuks ka päevavalgele. Septembris selgus, et Volkswagen kaalub esmakordselt tehaste sulgemist Saksamaal. Kiibitootja Intel aga teatas, et peatab Saksamaal kiibitehase ehitamise.
Saksamaal kehtib veel ka võlapiduri reegel, mis lubab praegu riigieelarve puudujäägil ulatuda kuni 0,35 protsendini sisemajanduse koguproduktist. Seetõttu ei saa Berliin ka majanduslanguse korral kulutusi suurendada.
Samal ajal valitsevad võimuliidus teravad erimeelsused. Saksa SPD ja Habecki rohelised toetavad võlapiduriga seotud reeglite leevendamist. Ärisõbralik FDP samas toetab rangemat eelarvedistsipliini. Habeck pidi kolmapäeval ka tunnistama, et valitsuses toimuvad sisetülid ei tee praegust kehva olukorda paremaks.
Habeck siiski prognoosib, et järgmisel aastal kasvab majandus 1,1 protsenti ja 2026. aastal on kasv 1,6 protsenti. Kasvu peaksid soodustama valitsuse meetmed, nende hulgas on ettevõtete maksusoodustused ja bürokraatia vähendamine.
Opositsioon ei jaga Habecki seisukohta ning süüdistab riigi majandusprobleemides valitsuse energia- ja reguleerimispoliitikat.
"On oht, et jääme sellesse raskesse majandusolukorda ka järgmistel aastatel," ütles konservatiivse CDU liider Carsten Linnemann.
Kuna riigi majandus käib alla, siis läheb ka inimeste elu kallimaks. Saksa võimuliidu toetus on kukkunud rekordmadalale, samal ajal suurendavad riigis toetust populistlikud erakonnad.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: Politico