Eesti poliitikud peavad Ramsteini kohtumise edasilükkamist kahetsusväärseks
Ramsteini tippkohtumise edasilükkamine või isegi võimalik ärajäämine USA orkaani tõttu on Eesti poliitikute arvates kahetsusväärne ja saadab Ukrainale vale sõnumi. Tagasilöögile vaatamata üritab Ukraina president Volodõmõr Zelenski Euroopa suurimate liitlaste seas oma võiduplaanile toetust leida.
Ramsteini õhubaasi järgi nime saanud ja rohkem kui 50 riigist koosnev kontaktgrupp koordineerib Ukraina sõjalist toetust. USA president Joe Biden pidi eelseisval nädalavahetusel riigijuhtide tippkohtumist juhtima, kuid otsustas viimasel hetkel reisi tühistada Florida poole liikunud orkaani tõttu.
Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimehe Kalev Stoicescu sõnul on arusaadav, et Bidenil oli vaja oma rahvale toeks olla, kuid siiski on tegu kahetsusväärse olukorraga.
"Ta oleks võinud ju saata oma kaitseministri või igal juhul oleks võinud see asi toimuda. Minu poolest ka oleks võinud toimuda, aga ju siis seda taheti ikkagi teha kõige kõrgemal tasemel," sõnas Stoicescu.
"See barbaarne orkaan, mis on Venemaa poolt Ukrainale peale vallandatud peaaegu juba kolmandat aastat, nõuab ju samamoodi pidevat tähelepanu ja praegusel hetkel, loetud päevad enne Ühendriikide presidendivalimisi selle kohtumise ärajäämine head signaali ei anna Ukrainale ega kõigile, kes Ukrainat väga aidata tahavad. Iga päev on kallis," rääkis riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.
Mihkelsoni sõnul pole lääne suurriikidel endiselt veenvat ja ühemõttelist seisukohta, et sõda peab lõppema Ukraina võidu ja Venemaa strateegilise kaotusega. Siinpuhul ei aita tema sõnul ainult sõnad, vaid ka teod, mille üks osa on taolistel tippkohtumistel osalemine.
Ukraina president Volodõmõr Zelenski pidi Ramsteinis tutvustama ka oma võiduplaani, kuid teeb seda nüüd ainult kahepäevasel kiirvisiidil Suurbritanniasse, Prantsusmaale, Saksamaale ja Itaaliassse.
"Kindlasti (Prantsusmaa presidendi Emmanuel) Macroni ja (Saksa kantsleri Olaf) Scholziga arutades tulevad jutuks, kas seniks, kuni ei ole Ukraina NATO-s, oleks võimalik rääkida mingitest riikidevahelistest julgeolekugarantiidest Ukrainale või riikidegrupi julgeolekugarantiidest Ukrainale, mis võiksid olla üsna sarnased NATO liikmesusega. Ma arvan, et need on tegelikult need põhiteemad, mida Zelenski tahaks arutada," rääkis kaitseminister Hanno Pevkur.
Pevkuri sõnul ootavad ukrainlased peale NATO kutse Valgelt Majalt ka pikamaarelvade kasutamise luba. Ta lisas, et loodetavasti suudetakse Ramsteini kohtumine mingil hetkel ikkagi ära pidada. Võib-olla isegi enne järgmise nädala NATO kaitseministrite kohtumist.
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: "Aktuaalne kaamera"