Tallinna valimisaasta eelarve: väiksem lasteaiatasu, koolis prii hommikupuder
Tallinna 2025. aasta eelarve kogumaht on 1,29 miljardit eurot ehk ligi 70 miljonit eurot rohkem kui mullu. Linn keskendub valimisaastal haridusele, lastega peredele ning ühistranspordi liinivõrgu arendamisele.
Tallinna 2025. aasta eelarve kogumahuga 1,29 miljardit eurot on 69,9 miljonit eurot ehk 5,7 protsenti suurem kui eelmisel aastal.
Investeeringuteks on 2025. aastal eelarve eelnõu järgi ette nähtud 250 miljonit eurot, mis kasvab võrreldes 2024. aasta eelarvega 24,9 protsenti.
Investeeringutest on suurima osakaaluga haridusvaldkond 38,6 protsendi, liikuvusvaldkond 18,4 protsendi, linnamaastiku valdkond 10 protsendi ning linnavara valdkond 9 protsendiga.
Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovski (SDE) rõhutas, et eelarve keskmes on lapsed ja lastega pered.
Haridusvaldkonna investeeringuteks on kavandatud kokku 96,4 miljonit eurot.
Linn rekonstrueerib järgmisel aastal seitse lasteaeda ja projekteerib veel kaheksa.
1. septembrist tõstetakse kooli- ja lasteaiaõpetajate palka 100 euro võrra. Samuti eraldatakse 8,4 miljonit eurot eestikeelse õppe toetuseks, pakkudes koolitusi ja õppematerjale.
Lasteaia kohatasu langeb 20 eurot ehk 50 euroni.
Linn kehtestab väiksemate klasside põhimõtte, et järgmisel aastal ei oleks alustavas esimeses klassis üle 24 õpilase. Selleks luuakse täiendavalt seitse klassikomplekti.
Uuest aastast saavad kõik Tallinna koolilapsed lisaks koolilõunale ka tasuta hommikuputru.
Käivitatakse ka programm, millega kõik Tallinna kooli- ja lasteaialapsed saavad kord aastas teha tasuta õppekäigu loomaaeda, botaanikaaeda ja linnamuuseumi.
Samuti plaanib linn koostöös Tallinna ülikooli teadlastega vähendada nutiseadmete kasutamist koolides.
Lastehaiglas käivitatakse valvearsti teenus, et nädalavahetustel ja riigipühadel hõlpsamini lapsega arsti juurde pääseda.
Liikuvuse valdkonnas on fookuses ühistranspordi liinivõrgu arendamine
Liikuvuse valdkonna tegevuskuludeks on planeeritud 191,2 miljonit ja investeeringuteks 45,9 miljonit eurot.
Fookuses on ühistranspordi liinivõrgu arendamine ja kaasaajastamine. Algust tehakse trollitaristu renoveerimisega.
Suurematest objektidest valmivad Lastekodu tänav ja Kadaka puiestee viadukt ning alustatakse Peterburi tee rekonstrueerimist. Lisaks arendatakse jalg- ja rattateid ning alustatakse uute trammiteede rajamise ettevalmistusi. Algab Liivalaia tänava ja Pelguranna trammitee projekteerimine, Tehnika tänava rattatee ehitamine ja Endla tänava tunneli rajamine.
Abilinnapea Pärte-Peeter Pere rõhutas, et tuleva aasta keskel hakkab linn teede ja tänavate projekte tellides tellima ka innovatsiooni.
"Mitte ainult odavaimat võimalikku teede ehitust, aga ka siis koostöös Eesti taristuehitajatega ja riigitranspordiametiga leida neid viise, kuidas tellida teedeehitusel innovatsiooni, toetada ettevõtlust, tellida uusi materjale ja uut laadi teede ehitust, mis kodanikule tähendab, et töö saab kiirem ja korralik ja tänavad kvaliteetsemadki veel," rääkis Pere.
Eelarve näeb ette ka täiendavad kolm miljonit eurot talviseks lumekoristuseks, et vabastada koduomanikud linna teede hooldamise kohustusest.
"Lumekoristus – kolm miljonit eurot ja meile teadaolevatel andmetel saab sellega teha ära selle, mis tegemata on jäänud Tallinna kõnniteedel," sõnas abilinnapea Pärtel-Peeter Pere. Ta lisas, et tuleva aasta alguses hakatakse hangete koostamisega pihta.
Pere märkis ka, et järgmisel aastal alustab linn peatänava projekteerimisega.
Sotsiaalhoolekande- ja tervishoiuvaldkonnas on rõhk juhtimisstruktuuril ja noorte vaimsel tervisel
Sotsiaalhoolekande- ja tervishoiu valdkonna tegevuskuludeks nähakse ette investeeringuteks 16,3 miljonit eurot.
Fookuses on sotsiaalvaldkonna juhtimisstruktuuri ajakohastamine ning teenuste digitaliseerimine ja lastekaitse- ja hoolekandemudeli väljatöötamine. Laste hoolekandes avatakse kaks uut peretöökeskust ning luuakse täiendavaid vahendeid suure abivajadus- ja hoolduskoormusega lastele osutavate tugiteenuste kättesaadavuse parendamiseks.
Puuetega inimeste hoolekandes moodustatakse erihoolekande- ja rehabilitatsiooniteenuste ühtne keskus ning suurendatakse eluruumide kohandamise toetust iseseisvuse edendamiseks.
Alustatakse mitme sotsiaalhoolekandeasutuse renoveerimise ja laiendamisega, sealhulgas Tallinna Laste Turvakeskuse uue hoone ehitamisega.
2025. aasta lõpuks valmib uus sotsiaalmajutusüksus Punase tänaval.
Tervishoius on peamine rõhk laste ja noorte riskikäitumise vähendamisel ja vaimse tervise edendamisel. Koostatakse ka laste vaimse tervise tegevuskava ning uimastikahjude ennetusprogramm.
Lisaks katsetatakse Tallinna Lastehaiglas valvearstiteenust, et vähendada erakorralise meditsiini koormust.
Kiirabiteenuse arendamiseks avatakse Lasnamäel uus tugijaam, mis võimaldab seal suurendada kiirabibrigaadide arvu kümneni.
Haiglavõrgu arenduse raames plaanitakse Tallinna haiglate ühendamist ja koostööd Põhja-Eesti Regionaalhaiglaga. Samuti jätkatakse uue linnahaigla projekteerimist.
Lisaks eraldab linn kolm miljonit eurot maamaksutõusu kompenseerimiseks.
Toimetaja: Valner Väino