Sõja 1101. päev: Vaatlejate sõnul asus Ukraina Toretskis vastupealetungile

Ukraina väed on Donetski oblastis Toretski all asunud vastupealetungile ning sisenenud linna, millest suure osa Venemaa hiljuti vallutas, teatasid mitu vaatlejat. Briti peaminister Keir Starmer ütles, et Ühendkuningriik on valmis saatma rahulepingu toetamiseks Ukrainasse oma maa- ja õhuväed.
Oluline reedel, 28. veebruaril kell 18.09:
- Vaatlejate andmeil asus Ukraina Toretskis vastupealetungile;
- Starmer: Ühendkuningriik on valmis saatma rahulepingu toetamiseks Ukrainasse maa- ja õhuväed;
- Rutte kinnitusel annavad NATO liitlased Ukrainale miljardite eest täiendavat abi;
- Moskvas suleti öösel ootamatult Šeremetjevo lennujaam;
- Ukraina saadab oma hävitajaid F-16 üha ohtlikumatele missioonidele;
- Ukraina andmetel kaotas Venemaa ööpäevaga 1060 sõdurit.
Vaatlejate andmeil asus Ukraina Toretskis vastupealetungile
Ukraina väed on Donetski oblastis Toretski all asunud vastupealetungile ning sisenenud linna, millest suure osa Venemaa hiljuti vallutas, teatasid mitu vaatlejat.
"Pärast esialgseid kuulujutte on nüüd piltide põhjal kindlalt kindlaks tehtud, et Ukraina relvajõud on tegemas suurt vasturünnakut Toretskis. Ukraina väed on juba kesklinna jõudnud ja liiguvad kahest küljest edasi. Tundub, et venelased on oma varustusliinid liiga pikaks venitanud," kirjutas sõja käiku jälgiv rühmitus Noelreports sotsiaalmeedias.
Toretsk direction.
— NOELREPORTS (@NOELreports) February 27, 2025
After initial rumors it is now definitely established based on images that the AFU is busy with a major counterattack in Toretsk. It has already reached the center and is advancing from two sides. The Russians seem to have overstretched their supply lines. pic.twitter.com/3DI6VF495x
Samast kirjutas ka Ivan Ramirez de Arellano sotsiaalmeediakontol JominiW, kes märkis, et eri allikatest pärit info kohaselt on Ukraina väed on sisenenud Toretskisse põhjast ja läänest, jõudes potentsiaalselt kesklinna pärast Venemaa rünnakute edukat tõrjumist.
"Venemaa hiljutise edu tagasipööramine Toretskis on rindejoone stabiliseerimiseks ülioluline. Venemaa peamine väljakutse on säilitada Donbassi rinde killustumine väiksemateks, vähem koordineeritud sektoriteks, enne kui Ukraina suudab rinde stabiliseerida ja Vene väed operatiivselt ebasoodsasse olukorda panna," märkis Arellano.
Multiple reports indicate that Ukrainian forces have entered Toretsk from the north and west, potentially reaching the city center after successfully repelling Russian counterattacks. The situation is still evolving.
— Iván Ramírez de Arellano, The Jomini of the West (@JominiW) February 28, 2025
Reversing recent Russian gains in Toretsk is vital for… https://t.co/nyRbfjjpG6
Ta lisas, et Ukraina edu peatamaks Vene väekoondiste Jug (Lõuna) ja Zapad (Lääs) katsed moodustada Slovjanski-Kramatorski linnapiirkonnas ühisrinne ning väekoondiste Tsentr (Tsenter) ja Vostok (Ida) edasitungide blokeerimine Donetski oblasti lõunaosas pärsib Venemaa hoogu. Kuigi praegused sündmused ei ole veel otsustava kaaluga, võib Ukraina edu Toretskis oluliselt mõjutada Venemaa lähenemist sõjategevusele kevadel, märkis Arellano.

Starmer: Ühendkuningriik on valmis saatma rahulepingu toetamiseks Ukrainasse maa- ja õhuväed
Ühendkuningriik on valmis rahulepingu toetamiseks saatma Ukrainasse maavägesid ja lennukeid, ütles Briti peaminister Keith Starmer neljapäeval Valges Majas ühisel pressikonverentsil USA presidendi Donald Trumpiga.
"Teatan selgelt: Ühendkuningriik on leppe toetamiseks valmis saatma kohale maaväeid ja tõstma õhku lennukid, töötades koos meie liitlastega, sest ainult nii saab rahu hoida," ütles Starmer.
Starmer märkis ka, et kokkulepe Ukraina konflikti lõpetamiseks peab olema "karm ja õiglane".
"Arutasime täna plaani, kuidas saavutada karm ja õiglane rahu, mida Ukraina aitab kujundada ja mida toetab jõud, et takistada Putinit uuesti tagasi tulemast rohkema järele," ütles Starmer seistes Valges Majas Trumpi kõrval.
Ukraina õhuvägi andis löögi Brjanski oblastis asuva FSB eelposti pihta
Ukraina peastaap teatas reedel, et riigi õhujõud andsid löögi Brjanski oblastis asuva FSB eelposti pihta. Peastaap teatas, et löögi tagajärjel hävitati vastase oluline sõjaline taristu, vahendas Ukrainska Pravda.
Rutte kinnitusel annavad NATO liitlased Ukrainale miljardite eest täiendavat abi
NATO peasekretär Mark Rutte teatas neljapäeval, pärast telefonikõnet USA presidendi Donald Trumpiga, et alliansi liikmed suurendavad oma kaitseinvesteeringuid ja valmistavad ette täiendavat rahalist toetust Ukrainale.
"Oli suurepärane vestlus Donald Trumpiga. USA ja NATO muutuvad tugevamaks. NATO liitlased liiguvad kiiresti, et investeerida rohkem kaitsesse. Teatati suurtest tõusudest ja neid tuleb veel," kirjutas Rutte oma postituses sotsiaalmeediakeskkonnas X.
Great to talk with @realDonaldTrump
— Mark Rutte (@SecGenNATO) February 27, 2025
US & NATO are getting stronger. NATO Allies are moving quickly to invest more in defence. Big increases announced & others to follow.
On Ukraine, Allies are preparing billions more in aid + contributions to security guarantees. pic.twitter.com/d4zxbkGhsD
Ta rõhutas ka NATO jätkuvat toetust Ukrainale, lisades, et "liitlased valmistavad Ukrainale ette veel miljardeid abi ja panuseid julgeolekutagatistesse".
Rutte kommentaarid annavad märku NATO liikmesriikide ühisest jõupingutusest tugevdada kollektiivkaitset ja jätkata Ukraina sõjalist abistamist, kuni sõda Venemaaga jätkub, märkis väljaanne The Kyiv Independent.
Moskvas suleti öösel ootamatult Šeremetjevo lennujaam
Moskva Šeremetjevo rahvusvaheline lennujaam peatas ööl vastu reedet lähemalt lähemalt täpsustamata turvakaalutlustel töö, kuid taastas lendude vastuvõtmise ja väljumised uuesti juba tunni pärast.
Venemaa tsiviillennunduse ameti teatel peatati lennuliiklus Šeremetjevos kell 2.41 ning taastati juba kell 3.45. Sel ajal pidi üks lennuk kasutama maandumiseks Pulkovo lennuvälja Peterburis.
Piirangute põhjuseid ei täpsustatud, kuid teates rõhutati, et selline otsus tehti turvakaalutlustel.
Šeremetjevo on Venemaa üks suurimaid lennujaamu ja rahvusvaheliste lendude peamine transpordisõlm.
Ukraina saadab oma hävitajaid F-16 üha ohtlikumatele missioonidele
Ukraina õhujõud on hakanud lääneriikidest saadud hävitajaid F-16 kasutama üha ohtlikumatel missioonidel, mis hõlmavad nüüd ka Vene positsioonide ründamist rindel, kirjutab USA väljaanne Forbes.
Forbesi analüütik David Axe avaldas neljapäeval ülevaate, milles tõdeb, et Ukraina hävitajad F-16 on lahkunud oma mugavustsoonist, kus suhteliselt ohutute missioonide käigus tulistasid alla Vene tiibrakette ja droone. Nüüdseks ründavad aga parimate õhk-õhk-tüüpi rakettide, täppispommide ja radari segamisseadmetega varustatud lennukid järjest enam Vene vägesid rindejoonel, kirjutas Forbesi analüütik David Axe.
Tema sõnul ilmub veebis üha rohkem fotosid ja videoid Ukraina F-16-dest, sealhulgas sõjategevuspiirkonnas riigi idaosa kohal.
"Mõned on varustatud õhutõrjepatrullide jaoks, varustatud paari infrapunajuhitavate ja AIM-120 radariga juhitavate rakettiga, samuti kolme tiibade ning kere alla paigutatud lisakütuse paagiga.
Teised on varustatud riskantsemateks pommirünnakuteks vajaliku relvastusega: kaks hoidikut, mis kannavad kapslit kaheksa 250-naelase väikese läbimõõduga pommiga, elektrooniliste vastumeetmete seade AN/ALQ-131 ning seda kõike täiendavad neli õhk-õhk-tüüpi raketti ja kaks lahtiühendatavat lisakütusepaaki," märgib ta.
Selline varustus võimaldab hävitajatel F-16 tabada Venemaa sihtmärke õhus ja maapinnal, mis asuvad kilomeetrite kaugusel, samal ajal avastades ja segades Vene radarite ja õhutõrjepatareide tööd. Sellisena toimivad need moodsate raketihoiatustehnoloogiaga varustatud lendava õhutõrjena, vahendas Axe analüütikute hinnangut.
Samas märgib Axe, et F-16-d on palju paremini kaitstud kui sõjaeelne Ukraina õhuvägi, mis astus sõtta ilma märkimisväärse elektroonilise summutamise võimekuseta. See jättis Ukraina sõjalennukid Vene õhutõrjele lihtsaks sihtmärgiks ning tõi kaasa suured kaotused – Ukraina õhujõud on kaotanud ligi 100 lennukit, neist suure osa täiemahulise sõja esimestel nädalatel.
Kõik need kaitsesüsteemid ei muuda F-16-hävitajaid tabamatuks ja Ukraina õhuvägi ongi juba kaotanud ühe sellise hävitaja. Eelkõige saab segaja AN/ALQ-131 pakkuda aga hetkelist õhuülekaalu, et tabada strateegilise tähtsuse ja mõjuga sihtmärki, vahendas Axe USA õhujõudude selgitust.
Samas märkis Axe, et see võime end kaitsta ei pruugi kesta. On ebaselge, mil määral usaldavad ukrainlased jätkuvalt AN/ALQ-131 seadmete programmeerimisel ameeriklasi. Kui nad ameeriklastele toetuvad, võivad nad peagi kaotada võime neid seadistada, kui USA otsustab president Donald Trumpi suuniste tõttu selle lõpetada.
Ukraina reservpolkovnik (kolonel) Roman Svitan on teravalt kritiseerinud F-16-te kasutamist Ukrainas, märkides, et seni on nad varblasi jahtinud, märkis ta, et neid antakse Ukrainale vähe ja need ei ole ka varustatud suurema osas põhirelvastusega, mis nendele lennukitele on mõeldud.
Axe kirjutas Forbes'is, et Ukraina peaks saama Taanist, Hollandist, Norrast ja Belgiast kokku 85 hävitajata F-16, mis peaks olema märka parema relvastuse ja varustusega, kui Ukraina relvastuses seni olnud Nõukogude päritolu MiG-id ja Su-d.
Ukraina andmetel kaotas Venemaa ööpäevaga 1060 sõdurit
Ukraina relvajõudude reedel esitatud hinnang Vene vägede senistele kaotustele sõjas alates Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest 2022. aasta 24. veebruaril:
- elavjõud umbes 874 560 (võrdlus eelmise päevaga +1060);
- tankid 10 222 (+13);
- jalaväe lahingumasinad 21 234 (+17);
- suurtükisüsteemid 23 847 (+54);
- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 1303 (+1);
- õhutõrjesüsteemid 1087 (+1);
- lennukid 370 (+0);
- kopterid 331 (+0);
- operatiivtaktikalised droonid 27 274 (+172);
- tiibraketid 3085 (+0);
- laevad / kaatrid 28 (+0);
- allveelaevad 1 (+0);
- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 38 994 (+126);
- eritehnika 3763 (+4).
Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: Interfax, The Kyiv Independent, UNN, Unian