Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pärnus on valmimisjärgus vabariigi väljakuulutamise ausammas

Pärnus Rüütli platsil on juba peaaegu valmis Eesti Vabariigi väljakuulutamise ausammas, pidulikult avatakse see 23. veebruaril.
Kuuemeetrine ausammas kujutab rõdu, sest Endla teatri rõdult luges kohalik advokaat Hugo Kuusner esimest korda ette manifesti kõigile Eestimaa rahvastele, mis kuulutas Eesti iseseisvaks demokraatlikuks vabariigiks, vahendas Aktuaalne kaamera.

Tollane teatrihoone asus praeguse hotelli Pärnu kohal, seetõttu ehitati rõdu hotelli ette. Ausamba hotellipoolsele küljele paigaldatakse lipumast. Samba ideekonkursil, kuhu saadeti veerandsada tööd, meeldis rõdu enamikule žürii liikmetest.

"Ülekaalukalt leidsid komisjoni liikmed, et see rõdu kui selline element, mis omab Pärnu jaoks olulist tähtsust just tänu sellele, et Pärnu linn on ju Eesti Vabariigi sünnilinn, sai see töö valitud. Ma arvan, et täna juba siin pildis võime päris kindlad olla, et 23. veebruaril, kui ka vabariigi president on siin kohal, me selle monumendi avatud saame," rääkis Pärnu linnapea Mart Viisitamm.

Rohkem kui kümme miljonit krooni maksva monumendi idee on Mart Aasalt, Kaarel Eelmalt ja Mikk Mutsolt. Projekti insener on Juhan Idnurm ja konsultant ajaloodoktor Juhan Kreem.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: