Vahtre: legendi Venemaast kui Euroopa vabastajast ei ole võimalik võitja kuvandist lahti harutada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ajaloolane Lauri Vahtre ütles Moskvas peetud paraadi kommenteerides, et legendi Venemaast kui Euroopa vabastajast ei ole võimalik võitja kuvandist lahti harutada.

Vahtre ütles, et tema nägi paraadi vaadates ohtu, suurt uhkust, mis piirneb juba hullusega. "See võidu üle rõõmustamine, mis aja möödudes võiks ju järjest leebemaks muutuda, tundub pigem teravnevat ja see on ohtlik tendents. Tegemist oleks justkui mingi viimase õlekõrrega. Et kui midagi muud meeliülendavat enam ei ole, siis selle külge klammerdutakse," rääkis ta ETV saates "Välisilm".

Vahtre sõnul kaasneb selle tähistamisega veendumus, et Venemaa on Euroopa vabastanud ja see aspekt on jõuliselt esiplaanil. "Ja järelikult kõik, kes Nõukogude Liidu või Venemaa vastu, on ilmselt siis fašismi poolel," sõnas ta.

Vahtre rääkis, et see legend vabastaja positsioonist nii tugevalt põimunud sõja võitja kuvandi sisse, et neid lahti harutada oleks ka hea tahtmise juures võimatu, kuid seda tahtmist ei ole praegu kuskil.

"See oma kujuteldava moraalse, kõlbelise üleoleku rõhutamine käib praegu täistuuridel," sõnas Vahtre.

Saatejuht Peeter Kaldre viitas eilsele kohtumisele Saksamaa liidukantsler Angela Merkeli ja Venemaa presidendi Vladimir Putini vahel, kus kõlasid täiesti erinevad tõlgendused Molotov-Ribbentropi paktist. Tema sõnul Putin õigustas seda pakti ning Merkel mõistis selle hukka.

Kaldre sõnul tähendab see seda, et Putini meelest võib ka tänapäeva maailmas sõlmida taolisi lepinguid ja see on ka tema mõte, kui ta räägib sellest, et maailmas peaks olema uus julgeolekukorraldus, kus suured riigid lepivad kokku üle väikeriikide peade.

Vahtre nõustus selle mõttekäiguga ja lisas omaltpoolt, et meie olulisim liitlane Putini vastu on Putin ise oma vigade ja sõgedusega. "Ta on korduvalt nagu "lapsesuuga" välja öelnud asju, mida muidu ei usutaks, kui ta ise ei ütleks," ütles Vahtre.

Kaldre küsis, kas Lääneriikidel on üldse mingi võimalus sellele sõjahüsteeriale, mis praegu Venemaal levib, kuidagi piiri panna.

Vahtre vastas kujundlikult, et kui mitte midagi ei tee, siis saab lõkkest tulekahju ja kui minna teda valede meetoditega kustutama, siis tekib plahvatus ja sellega võib provotseerida eskalatsiooni.

"Ma olen veendunud, et kõige õigem hoiak on rahulik meelekindlus. Venemaale tuleb see joon ette näidata. Nii nagu oli Kariibi kriisi ajal, kui Kuubale üritati panna Nõukogude rakette ja USA seadis ette piiri. Niipea, kui oli näha, et nad mõtlevad seda tõesti tõsiselt, saabus kriisile lahendus. See on paradoksaalne olukord, mis kinnitab vanade roomlaste veendumust, et kui sa soovid rahu, siis valmistu sõjaks. Selleks, et sõda jääks puhkemata tulebki selleks olla praktiliselt valmis. Vastane peab teadma, et teatud hetkel piltlikult öeldes avatakse tuli, muu teda ei heiduta. Muud lahendust ma ei näe," rääkis Vahtre.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: