Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod: Uberi vastu protestivad taksojuhid sulgesid Pariisi lennujaamadesse viivad teed

Prantsuse taksojuhid, kes juba pikemat aega avaldavad meelt transporditeenuseid vahendava ettevõtte Uber vastu, sulgesid täna liikluse Pariisi lennujaamadesse viivatel maanteedel. Meeleavaldused on mitmel pool ka vägivaldseteks muutunud - rünnatakse UberPOP rakendust kasutavaid autojuhte ning korra tagamiseks on politsei pidanud käiku laskma kumminuiad ja pisargaasi.

Taksojuhid panid lennujaamadesse viivatele teedele vanu autorehve ning süütasid need põlema. Samuti on pööratud ümber autosid. Meeleavaldajate poolt on sarnaseid teetõkkeid püstitatud ka Marseille's ja Aix-en-Provence'is, vahendasid Le Figaro, BBC jt.

Pariisi lennujaamad aga palusid klientidel kasutada ronge, paljud inimesed üritavad lennujaamadesse ka jalgsi jõuda.

USA ettevõte Uber on oma UberPOP rakendust arendanud Prantsusmaal hoolimata valitsuse vastuseisust. Oktoobris jõustus ka seadus, mis keelab teenused, mille käigus reisijad viiakse kokku litsentseerimata juhtidega. UberPOP on seaduse kohtusse edasi kaevanud ja väidab, et seadus annab litsentseeritud taksojuhtidele ebaõiglase eelise.

Prantsusmaal on UberPOPi vastu algatatud juba 500 menetlust. Samas on viimaste nädalate jooksul registreeritud umbes 100 juhtumit, kus UberPOPi rakendust kasutavaid juhte või nende reisijaid on vihaste taksojuhtide poolt füüsiliselt rünnatud.

Prantsuse taksojuhid, kes peavad oma litsentsi eest maksma tuhandeid eurosid, on vihased, sest väidetavalt on uus transpordirakendus nende sissetulekuid juba 30-40% vähendanud ning seda veel olukorras, kus valitsus nimetatud rakenduse kasutamist ei luba.

Taksojuhtide ametiühingu esindaja Abdelkader Morghad selgitas, et nõutakse litsentseerimata juhte keelava seaduse reaalset rakendamist. "Praegu puudub selleks poliitiline tahe," sõnas ta.

San Franciscost pärit Uberi kinnitusel on Prantsusmaal umbes miljon inimest, kes nende veoteenuste vahendamise ehk nn rahvatakso rakendust kasutab. 2009. aastal asutatud Uber tegutseb hetkel 58 riigi 300 linnas ning paljudes riikides on ettevõte saanud taksojuhtide terava kriitika osaliseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: