Õiguskantsleri hinnangul ei saa vangidelt võtta võimalust suitsetada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tubakaaktsiis tänavu tõuseb.
Tubakaaktsiis tänavu tõuseb. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Sotsiaalministeeriumi plaan keelata vanglates ja nende piiratud maa-aladel suitsetamine läheb õiguskantsleri hinnangul vastuollu põhiseadusega.

Õiguskantsler märgib kirjas tervise- ja tööministrile, et ehkki tubaka suitsetamisel on vaieldamatult kahjulikud mõjud nii suitsetajale endale kui ka teda ümbritsevatele isikutele, ei saa mööda vaadata asjaolus, et seegi tegevus on põhiseaduse kaitsealas.

Õiguskantsler viitab põhiseaduse paragrahvile, mis ütleb, et igaühel on õigus vabale eneseteostusele, kuid igaüks peab oma õiguste ja vabaduste kasutamisel ning kohustuste täitmisel austama ja arvestama teiste inimeste õigusi ja vabadusi ning järgima seadust.

Õiguskantsler selgitas, et vanglas viibiva isiku jaoks ei pruugi suitsetamise näol olla tegemist pelgalt tervisele kahjuliku harjumusega, vaid suitsetamisel on vähemalt kinnipeetavate endi jaoks nende hinnangul igavust peletav ja stressi leevendav toime.

Samuti on pere toetuse ja sõprade puudumine faktorid, mille tõttu kinnipeetavad tunnevad vajadust suitsetada.

Õiguskantsleri hinnangul on suitsetajate õigusi võimalik piirata mittesuitsetajate tervise huvides vangla siseruumides, mis ei ole kohandatud selliselt, et suitsetajad mittesuitsetajate tervist märkimisväärselt ei ohustaks.

"Suitsetamise täielik keelustamine vanglas olla küsitava proportsionaalsusega meede, millega kaasuvaid mõjusid ei pruugi olla võimalik küllaldaselt ette näha," rõhutas õiguskantsler.

Sotsiaalministeerium ja justiitsministeerium plaanivad 2016. aasta 1. novembrist muuta vanglad täielikult suitsuvabaks territooriumiks. Suitsukeeld hakkaks kehtima ka vanglatöötajatele ja külastajatele.

Eelnõu seletuskirjast selgub, et suitsetavaid kinnipeetavaid on vanglates üle 2000 ehk ligi 3/4 kinnipeetavatest.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: