Ministri tagasiastumisteade tekitas Ukrainas poliitilise tormi, sõna võttis ka USA välisministeerium ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1454581140000 | amCalendar}}
Aivaras Abromavičius ülemraadas
Aivaras Abromavičius ülemraadas Autor/allikas: Maxim Nikitin/TASS/Scanpix

Ukraina majandusarengu- ja kaubandusministri Aivaras Abromavičiuse eilne tagasiastumisteade on tekitanud sealsel poliitilisel maastikul tormi, mille mõju ulatub ka raskes olukorras oleva riigi liitlassuheteni. Kriitilise ja hoiatava avalduse tegi isegi USA välisministeerium.

"Me nägime teadet Aivaras Abromavičiuse tagasiastumise kohta. Oluline on märkida, et ta viis ellu Ukraina jaoks olulisi reforme. Tema ja tema meeskond olid edukad raskete, kuid Ukraina jaoks tähtsate reformide rakendamisel, majanduse stabiliseerimisel, korruptsiooni väljajuurimisel ning Ukraina poliitika IMF-i laenuprogrammi nõuetega vastavusse viimisel. Me loodame, et pärast tema tagasiastumist, neid jõupingutusi jätkatakse," teatas USA riigidepartemangu pressiesindaja John Kirby.

USA välisministeeriumi hinnangul on Abromavičius professionaal, kes seab ukrainlaste huvid oma isiklikest huvidest kõrgemale, ning just sellised spetsialistid on Ukraina tuleviku jaoks hädavajalikud.

Washington juhtis tähelepanu ka tingimustele, mille täitmise korral saab Ukraina arvestada USA toetusega.

"Oluline on, et Ukraina juhid saaksid oma erimeelsustest üle, jätaksid minevikku oma isiklikud huvid, mis aastakümneid riigi arengut pidurdasid, ning jätkaksid reformidega. Ainult sellisel viisil tegutsedes, võivad nad arvestada Ameerika Ühendriikide toetuse jätkumisega," sõnas Kirby.

Ministri sõnul tema tööd saboteeriti

Ukraina majandusarengu- ja kaubandusminister Aivaras Abromavičius teatas eile, et astub ametist tagasi, ning kutsus ülemraada saadikuid üles selles küsimuses hääletust korraldama.

Minister rõhutas, et tema tagasiastumise otseseks põhjuseks on konflikt Petro Porošenko Bloki fraktsiooni aseesimehe Igor Kononenkoga. Laiemalt on aga põhjus selles, et tema katseid riigis reforme läbi viia on järjekindlalt tõkestatud, vahendas Unian.

"See ei ole enam lihtsalt toetuse või poliitilise tahte puudumine. See on aktiivne tegevus eesmärgiga halvata meie tööd reformidega," nentis Leedu päritolu Abromavičius.

Näidetena loetles minister, et surve abil pannakse tema meeskonda ning oluliste riigiettevõtete juhtkondadesse tööle kahtlasi isikuid. Lisaks ka muud arusaamatused, sealhulgas ootamatu otsus kutsuda tema ja tema perekonna juurest ära ihukaitsjad.

Sellise tegevusega soovitakse tema arvates saavutada kontroll oluliste riigiettevõtete rahavoogude üle.

"Ma keeldun töötamast sellises süsteemis," rõhutas Abromavičius.

Kolleegid astuvad samuti tagasi, liitlaste suursaadikud tegid ühisavalduse

Pärast ministri avaldust teatasid tagasiastumisest ka mitmed tema meeskonna liikmed, keda on peetud samuti reformimeelseteks ametnikeks. Lahkumisavalduse esitasid näiteks ministri esimene asetäitja Julia Kovaliv, aseministrid Maksõm Nefedov ja Julia Klõmenko ning kaubandusesindaja Natalja Mõkolskaja.

Üheksa lääneriigi suursaadikud tegid kohe pärast ministri teadet ühisavalduse, milles väljendasid kujunenud olukorra tõttu muret ja pettumust. Tekst avaldati Rootsi suursaatkonna veebilehel.

"Me oleme sügavalt pettunud, et tagasi astub majandusarengu- ja kaubandusminister Aivaras Abromavičius, kes on saavutanud Ukraina reformide teostamisel reaalseid tulemusi. Möödunud aasta jooksul on Abromavičius ja tema professionaalne meeskond teinud olulisi edusamme - rakendanud karme, kuid vajalikke reforme, et Ukraina majandust stabiliseerida; juurinud välja endeemilist korruptsiooni, viinud Ukraina poliitika vastavusse IMF-i programmiga võetud kohustustega ning edendanud valitsussektori avatust ja läbipaistvust," kirjutati avalduses.

Avaldusele kirjutasid alla Kanada, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Jaapani, Leedu, Rootsi, Šveitsi, Suurbritannia ja USA suursaadikud.

Jatsenjuk: valitsust üritatakse diskrediteerida

Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk ütles kommentaariks, et poliitiliselt kallutatud jõud üritavad tema valitsust diskrediteerida ja saada sellega kontroll riigi ressursside üle.

"Kogu seda jama... valitsuse ja üksikute valitsuskabineti liikmete diskrediteerimist, liikmete, keda nii mina kui ka minu fraktsioon toetame, viiakse läbi ühel eesmärgil: sooviga jagada ümber rahavoogusid ning haarata võim," rääkis ta valitsuskabineti istungil.

"See tagasiastumine - see on põgenemine lahinguväljalt ajal, kui me peame võitlema," lisas ta ja kinnitas, et on valmis kaitsma iga oma valitsuse ministrit. Jatsenjuki väitel on ka teisi ministreid üritatud sundida tagasi astuma.

Korruptsioonivastane büroo hakkas uurima Abromavičiuse poolt süüdistatud poliitikut

Ukraina korruptsioonivastane büroo (NABU) aga teatas eile pärastlõunal, et alustab ministri avalduses sisalduva informatsiooni põhjal uurimist, kas Petro Porošenko Bloki fraktsiooni aseesimees Igor Kononenko on rikkunud seadust. Just Kononenkot nimetas Abromavičius oma töö peamiseks saboteerijaks.

NABU teates märgitakse, et lisaks Kononenkole kavatsetakse ülekuulamisele kutsuda ka teisi isikuid.

Porošenko loodab, et Abromavičius mõtleb ümber

Ukraina president Petro Porošenko ütles kolmapäeva õhtul, et Abromavičius peaks ministrina jätkama ning viimane olevat pärast vestlust riigipeaga ka juhtunu üle järele mõelda.

"Olen Aivaras Abromavičiusega kohtunud ja temaga rääkinud. Aivaras kinnitas, et tal olnud valitsuses töötatud aja jooksul minu täielik toetus oma reformialgatustele nii otse kui ka riikliku reforminõukogu kaudu. Omalt poolt garanteerin selle toetuse tulevikuks. Usun, et Aivaras peab ministriks jääma ja reformidega jätkama. Ta kavatseb järele mõelda," kirjutas Porošenko oma Facebooki-kontol.

President kutsus täna enda juurde ka G7 riikide suursaadikud, et neile Ukraina valitsuse tuleviku kohta selgitusi jagada.

Porošenko fraktsioon aga teatas, et ei kavatse Abromavičiuse tagasiastumist praegusel hetkel toetada, pigem on fraktsiooni arvates vaja valitsust tervikuna uuendada.

Abromavičius on lähedalt seotud ka Eestiga

Abromavičiusel on ka lähedane seos Eestiga, sest ta on siin õppinud ja töötanud. 1976. aastal Vilniuses sündinud mees asus 1993. aastal Eestisse, et õppida siin Concordia Rahvusvahelises Ülikoolis, õpingud lõpetas ta juba USA-s. Aastatel 1996-1999 töötas ta Hansapangas. Hiljem on tegutsenud Rootsis, Venemaal ja Ukrainas.

Leedu kodakondsusest loobus ta 2014. aasta detsembris, kui ta Ukraina valitsuse ministriks määrati.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: