Peapiiskop Viilma: kooseluseadusega seotud küsimuste lahendamiseks on erinevaid võimalusi

Foto: ERR

EELK peapiiskop Urmas Viilma ütles "Aktuaalse kaamera" stuudios, et kooseluseadusega seotud küsimuste lahendamiseks on mitmeid erinevaid võimalusi ning seetõttu on ta tunnustanud ka Vabaerakonda, kes on oma paarkonnaseaduse eelnõuga näidanud, et on olemas alternatiive.

Intervjuus vastas Viilma veel ka uudisteankur Neeme Raua poolt esitatud küsimustele, mis käsitlesid pagulasi ning Narva Aleksandri kirikut.

Eestis on mitmeid ühiskonda teravalt lõhestavaid teemasid ja neist tahakski teiega rääkida. Üks neist on pagulaste siia saabumine. Esimesed pagulased peaksid jõudma kohale tuleval nädalal. Milline on kiriku positsioon selles põgenikekriisis?

Kirik on algusest peale, kui see teema ka Eestis aktuaalseks muutus, öelnud, et me oleme valmis olema riigile või valitsusele partneriks ja me jääme oma sõnade juurde. Oleme öelnud ka välja, et oleme valmis siis võrdsetel alustel teiste osapooltega ka aitama nende pagulaste vastu võtmisel ja majutamisel. Nii et, kui nüüd konkreetsete pagulaste asjus, kes ka järgmisel nädalal juba saabuvad, meie poole pöördutakse, siis vaatame, kuidas saame aidata.

Ja veel üks Eestit lõhestav teema on kooseluseadus. Milline on kiriku positsioon selles küsimuses?

Kirik on ka selles küsimuses öelnud, et kooseluseadus on praegu olnud meie ühiskonnas ikkagi see, mis on lõhestanud ühiskonda, ja seda seetõttu, et me ei ole selleks valmis ja kiriku õpetuse kohaselt on perekond, abielu ikka mehe ja naise vaheline.

Kuuldavasti toetate te Vabaerakonna eelnõud?

Ei, ma olen tunnustanud Vabaerakonda selles suhtes, et nad on tulnud välja ühe alternatiiviga näidates, et ei ole ainult üks või teine viis selle teema lahendamiseks. On ka muid variante, aga kahjuks neid ei ole väga kaalutud.

Ja viimane küsimus - Narva Aleksandri kirik müüakse enampakkumisel. Kuidas sellise olukorrani jõuti?

See on väga pikk tee ja see on rumalate otsuste tulemus ja kirikul on selle üle väga kahju ja me tunneme selle üle sügavat häbi. Aga täna me oleme sunnitud ka käed üles tõstma, kui me peaksimegi ostma Narva kiriku välja, siis see tähendaks meie jaoks vaimulike palgatoetuste maksmise lõpetamist, meie diakoonia lastetöö lõpetamist... Et see ei ole meile võimalik.

Kui palju siis kiriku eest küsitakse?

Kui uskuda seda, mis meediast on läbi käinud, siis on see pool miljonit ja see on lähedal kiriku keskasutuse aastaeelarvele.

Kas kuidagi ei saa kirikut päästa?

Kindlasti saab. Ma usun, et selline mudel, nagu näiteks on Peterburi Jaani kirikuga, kus kirik tegutseb seal koos Eesti Kontserdiga. Ehk on seal nii kultuuritöö kui ka jumalateenistuslik elu - ma usun, et see on ka Narvas võimalik. Aga selleks peab olema osapooli rohkem ümber laua, kui ainult võlausaldaja ja kirik. Kindlasti ka kultuuriministeerium.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: