Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Leedu: Kaliningradi viidud raketid peavad pärssima NATO abivägesid

{{1479810659000 | amCalendar}}
Vene rannakaitsesüsteem K-300P Bastion-P Süürias.
Vene rannakaitsesüsteem K-300P Bastion-P Süürias. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Leedu kaitseministeeriumi hinnangul püüab Venemaa uute rannaraketikomplekside paigutamisega Kaliningradi oblastisse takistada NATO laevade saabumist Baltimaadesse.

Leedu kaitseministeeriumi esindajad avaldasid teisipäeval Vene rannaraketikomplekside Bastion Kaliningradi oblastisse paigutamist kommenteerides arvamust, et Venemaa tegutseb sihikindlalt, et takistada NATO liitlasjõudude saatmist Baltimaadesse.

"Praegusel juhul paigutades Kaliningradi raketikompleksi Bastion, tugevdab Venemaa oma relvajõudude tõkestusvõimet (А2/AD) Läänemere piirkonnas. See relvasüsteem on mõeldud merelepääsu ja liitlaste abi meritsi Lätti, Leetu ja Eestisse jõudmise takistamiseks," öeldi BNS-i küsimuse peale Leedu kaitseministeeriumist.

"Venemaa selline tegevus ei soodusta Euroopa julgeoleku tugevnemist," öeldi kommentaaris.

Leedu kaitseministeerium ootab, et Venemaa teavitab NATO-t oma relvade paigutamisest.

"Me pooldame seda, et Venemaa edastaks NATO-le teabe oma relvajõudude paigutamise ja moderniseerimise ning suurõppuste korraldamise kohta. NATO omalt poolt teavitas Venemaad veel juunis oma Varssavi tippkohtumisel langetatud otsustest ning edastas teabe 2016. aasta suuremate õppuste kohta. Ootame Venemaalt samasugust käitumist," seisis kommentaaris.

Olukorda tundev allikas ütles hiljuti Interfaxile, et Kaliningradi oblastis asuvat väerühma tugevdati rannaraketikompleksidivisjoniga Bastion.

Ta täpsustas, et see kuulub Vene Balti laevastiku koosseisu.

19. novembril edastas laevastiku pressiteenistus, et "laevastiku raketiühendus valmistab taristut ette uute ranna- ja operatiivtaktikaliste raketikomplekside kasutuselevõtuks", täpsustamata, millistest kompleksidest on juttu.

NATO taunis uute Vene rakettide paigutamist Poola ja Leedu lähedale

Venemaa otsus paigutada riigi lääneossa laevatõrjeraketid on "agressiivne sõjaline poosetamine", märkis NATO teisipäeval, kutsudes eskaleeruvate pingete maandamiseks dialoogile.

NATO hinnangul ei aita rakettide paigutamine alliansi piiride lähedale kaasa "pingete leevendamisele ja ettearvatavuse taastamisele meie suhetes".

Allianss kutsus relvajõudude tegevuse osas suuremale läbipaistvusele, et "vältida intsidente ja arusaamatuste ohtu".

USA peab Kaliningradis olevaid Iskandere ja S-400-sid ohuks Euroopale

Vene raketikomplekside Iskander ja õhutõrje raketisüsteemide S-400 paigutamine Kaliningradi oblastisse õõnestab Euroopa julgeolekut, ütles USA välisministeerium esmaspäeval.

"Iskanderide ja raketisüsteemide S-400 paigutamine õõnestab Euroopa julgeolekut," ütles USA välisametkonna pressiesindaja John Kirby Washingtonis teabetunnis, kommenteerides Moskva väidet, et on vastuseks Ühendriikide raketikilbile selleks sunnitud.

Samas tunnistas Kirby, et Venemaal on õigus paigutada oma tava- ja tuumarelvastust oma territooriumil kuhu iganes.

Ta meenutas, et Venemaa on mitu korda rääkinud sellisest võimalusest vastuseks sammudele, mis Kirby sõnutsi taolist vastust ei vaja.

Kontradmiral kutsus Moskvat üles "vältima tegusid, mis õõnestavad Euroopa stabiilsust ja julgeolekut".

Venemaa: USA ei saa dikteerida, kuidas me oma territooriumi kaitseme

Washington ei saa Venemaale dikteerida, kuidas kaitsta oma territoriaalset julgeolekut, ütles teisipäeval Vene kaitseministeeriumi esindaja kindralmajor Igor Konašenkov, kommenteerides USA välisministeeriumi esindaja Kirby avaldust.

"Vene Föderatsioonis on riikliku julgeoleku tagamine riigi juhtkonna ülesanne. Kõik kaebused ja ettepanekud selle kohta, kus millal, millega ja kuidas me oma territooriumi kaitseme, tasuks hoida endale," ütles Konašenkov.

"USA mereväe endisele kontradmiralile ja praegusele USA välisministeeriumi kõneisikule ei teeks kahju teada, et Kaliningradi oblast on Vene Föderatsiooni lahutamatu osa. Tõelist julgeolekuohtu ei kujuta praegu Venemaa, vaid Euroopa üleujutamine relvade ja vägedega, mis ei ole kaugeltki Euroopa päritolu," lisas Konašenkov.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: