Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kreml: Iskanderide Kaliningradi viimine ei tohi tekitada ärevust

Vene raketisüsteemi Iskander-M raketi transport.
Vene raketisüsteemi Iskander-M raketi transport. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Raketikompleksite Iskander paigutamine Kaliningradi oblastisse on Venemaa suveräänne õigus ega tohi tekitada ärevust, sest Venemaa ei ähvarda kedagi, ütles president Vladimir Putini pressisekretär Dmitri Peskov teisipäeval.

"Tahan meenutada, et üht või teist laadi relvade või väeühenduste ringipaigutamine Venemaa territooriumil on eranditult Venemaa suveräänne õigus," ütles Peskov ajakirjanikele kommentaariks Iskanderide paigutamisele Kaliningradi, mis tegi mitu riiki murelikuks.

"Venemaa ei ole mitte kunagi kedagi ähvardanud. Kuid loomulikult on Venemaal selline suveräänne õigus (relvastust ringi paigutada). Ja seetõttu ei tohi see kedagi ärevaks muuta," lisas ta. 

Leedu: Moskva viis Iskanderid püsivalt Kaliningradi

Venemaa paigutas esmaspäeval Kaliningradi oblastisse tuumavõimekusega raketid Iskander ja kavatseb jätta need sinna püsivalt, ütlesid Leedu kaitseminister ja president teisipäeval.

"Rakette Iskander paigutatakse praegu, mil me seda vestlust peame, alaliselt Kaliningradi... See pole mitte ainult oht Leedule, vaid pooltele Euroopa riikidele," lausus president Dalia Grybauskaitė.

Kaitseminister Raimundas Karoblis märkis, et seni tõi Venemaa raketikomplekse Kaliningradi vaid õppusteks, kuid "seekord on olukord teine - see on püsiv paigutamine ning paigas on kogu vajalik taristu".

Ministri sõnul pidi Iskanderite mahalaadimine Kaliningradi sadamas algama esmaspäeva keskpäeval ehk ajal, mil Leedu tähistab aasta möödumist NATO pataljoni paigutamisest riiki.

Leedu luureametid peavad Kaliningradi paigutatud Iskandereid ohuks Leedule peamiselt põhjusel, et nendega on võimalik piirata NATO liitlaste liikumist Läänemere piirkonnas.

Grybauskaitė sõnul peaks NATO reageerima Iskanderite paigutamisele oma otsustusprotsessi kiirendamise, Baltimaid käsitleva tegevuskava uuendamise, sõjaüksuste liigutamise lihtsustamise ning õhutõrje tagamisega.

Allikas: NATO soovib Moskvalt lisateavet Iskanderitest Kaliningradis

aketikomplekside Iskander paigutamine Venemaale Kaliningradi pole NATO-le midagi uut, kuid Venemaa peaks läbipaistvuse huvides andma NATO-le paigutamisest ülevaate, ütles NATO ametnikust allikas esmaspäeval.

"Oleme näinud meedia teateid, et Venemaa paigutab Kaliningradi rakette Iskander. See pole midagi uut. Teame, et see paigutamine on osa Venemaa pikaaegsest moderniseerimiskavast," lausus allikas Brüsselis.

"Venemaa teatas raketisüsteemi Iskander arendamisest 1990. aastatel. Tuumalõhkepäid kandvate rakettide mis tahes paigutamine meie piiri lähedale ei aita pingeid maandada," ütles allikas.

"Läbipaistvuse vaimus ootame pikisilmi Venemaalt selles kohta lisateavet. Täpse olukorra kindlakstegemine on väga tähtis. NATO on valvel. Me mõistame seda võimekust, kuid ühtlasi mõistame, et Venemaa on liigutanud tehnikat Kaliningradist sisse-välja pikka aega," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: