Haigekassa eelarve kerkib kümnendiku võrra 1,1 miljardini ({{commentsTotal}})

Haigekassa nõukogu kinnitas tänasel koosolekul käesoleva aasta eelarve, mille kogumaht on 1,1 miljard eurot ehk tänavusest kümnendiku võrra enam.

Eriarstiabi eelarve suureneb võrreldes mullusega ligikaudu 21 miljonit euro ehk nelja protsendi võrra ja on käesoleval aastal 598 miljonit eurot.

Aasta alguses valitsuse poolt eraldatud täiendavad 10 miljonit eurot planeeriti eriarstiabi teenuste kättesaadavuse parandamiseks. Erilist rõhku pööratakse sealjuures infarkti ja insuldiravi paremale ligipääsetavusele. Lisaks hakatakse täiendavalt hüvitama enam kui 200 inimesele bioloogilist ravi.

Haigekassa fookuses on tänavu hambaravi, mille eelarve kasvab võrreldes möödunud aastaga 36 protsenti ehk 33,4 miljoni euroni.

Kasv on tingitud uuest hambaravihüvitistest, millega haigekassa tagab alates juulikuust täiskasvanutele hambaravi teenuseid 30 euro ulatuses aastas. Teatud kindlustatute grupid, kes juba saavad hüvitist, saavad alates juulist aastas kuni 85 euro suuruse kompensatsiooni. Ortodontia eelarve kasvab võrreldes eelmise aastaga 40 ja täiskasvanute vältimatu hambaravi 23 protsentidega.

Perearstiabi kogumaht suureneb käesoleval aastal 106,9 miljoni euroni, mis on ligikaudu seitse protsenti enam mullusest. Perearstiabi eelarvekasvus on oluline roll tervisekeskustel, mis on osa esmatasandi teenuste paketi kaasajastamisest.

Uuendusena on sel aastal perearstiabis kohandatud pearaha ja baasraha sisu. Nüüdsest tasutakse pearaha arvelt ainult meditsiinitöötajatega seotud ja nimistusse kuuluvate patsientide arvust tulenevad kulud, s.o arsti, õe ja assistendi tööaeg ja asendused puhkuste ajal.

Baasraha eelarvesse jäävad kõik kulud, mis ei ole seotud arsti nimistusse kuuluvate patsienti arvuga, s.o seadmed, ruumikulu, sisustus, aga ka transport, koolitus, tööriided ja asjaajamisega seotud kulud. Võrreldes varasemaga on pearahast baasrahasse tõstetud kulud ruumidele, sisustusele, IT riist- ja tarkvarale, tööriietele ning üle üheaastase kasutusega seadmetele.

Samuti suurenevad perearstiabis fondid: uuringufondi eelarve suureneb seitse protsenti, tegevusfondi 83 protsenti ja teraapiafondi eelarve 79 protsenti võrreldes eelmise aasta eelarvega.

Patsientidele olulise nõuandetelefoni 1220 eelarve kasvab neli protsenti. Kuna Eesti perearstide kvaliteeditase liigub tõusvas joones, on tänavu kvaliteedi lisatasudeks planeeritud 37 protsenti enam, s.o 2,9 miljoni euro väärtuses lisatasusid.

Sel aastal kasvab ka kindlustatutele soodusravimite hüvitamise eelarve 131,1 miljoni euroni, s.o 15 protsenti enam kui mullu. Välisriigis osutatud tervishoiuteenuseid on planeeritud 10 protsenti enam kui mullu, välisravi eelarve on kokku 9,1 miljonit eurot.

Õendusabi eelarve kasvab võrreldes möödunud aastaga kaks protsenti, kogumahuga 30,7 miljonit eurot.

Käesoleval aastal on ajutise töövõimetuse hüvitiste eelarve 140,3 miljonit euro, mida on 19 protsenti enam kui mullu. Ajutise töövõimetuse hüvitiste kasv tuleneb keskmise palga jätkuvast tõusust ja tööhõive suurenemisest, mistõttu haiguslehti kasutatakse rohkem ning väljamakstavad hüvitised on suuremad.

Toimetaja: Oliver KahuALKO1000 alkoholipood Lätis Valkas Eesti piiri ääres.
Lisapealkiri

Ministeerium hindab alkoholiaktsiisi tegelikuks alalaekumiseks 23 miljonitLisapealkiri

Alkoholiaktsiisi mullusest 55 miljoni euro suurusest alalaekumisest ligikaudu pool ehk 28 miljonit eurot laekus riigile tegelikult 2016. ja 2018. aastal enne aktsiisitõusu soetatud varude tõttu. Piirikaubandusest või tarbimise vähenemisest tulenev alalaekumine oli möödunud aastal ligikaudu 23 miljonit eurot, näitavad rahandusministeeriumi arvutused.

uudised

Ameerika lipp ja Mao Zedongi portree

Tehnikauudised: sinu taskus võib olla Hiina küberrelv ja unustatud teenused

Tehnikamaailmas kütavad endiselt kirgi turvaaugud, mis tekitavad peavalu nii valitsustele, ettevõtetel kui ka tavakasutajatele. Nii ei soovita näiteks USA võimud enam ameeriklastel soetada Hiina päritolu nutiseadmeid, rike Facebooki innovatiivses kaheastmelises autentimissüsteemis "äratas" ellu unustatud SMS-teenused ning Google ei lase enam nii lihtsalt fotot näpata.

Kuperjanovi pataljon harjutas sel nädalal Sirgalas.

Kolonel: et 2. jalaväebrigaad poleks lihtsalt piiritulp, on ressursse juurde vaja

Sel nädalal esitles kaitseministeerium kaitseväe arengukava aastateks 2019-2022, mille kohaselt investeeritakse meie kaitsevõimekusse enam kui 2,2 miljardit eurot. Üks prioriteete on 2. jalaväebrigaadi järeleaitamine tasemele, mis on Tapal asuval 1. jalaväebrigaadil. Kolonel Eero Rebo hinnangul ei ole 2. jalaväebrigaad praegu vaeslapse rollis, kuid vahendeid on juurde vaja.

Järjejutt: kuidas ma Muski auto ära varastasin
err.ee 45. Tartu maratonil
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: