Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Haigekassa andis tervishoiutöötajate palgatõusu tagavaks leppeks aega ühe kuu

{{1487307839000 | amCalendar}}
Töö- ja tervishoiuminister Jevgeni Ossinovski ja haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross.
Töö- ja tervishoiuminister Jevgeni Ossinovski ja haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Haigekassa nõukogu otsustas reedesel istungil anda meedikutele kuu aega kollektiivlepingu sõlmimiseks ning ei toetanud tervishoiusektori ettepanekut tõsta palku enne kollektiivleppe sõlmist. Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul on osapooltel tekkinud selge tahe leppeni jõuda.

"Haigekassa nõukogu tunnustas tööturu osapooli ja töötüli ei ole kindlasti kellegi huvides," ütles Ossinovski ERR-ile. Ta märkis, et haigekassa nõukogu võttis hea sõnumina vastu neljapäeval sõlmitud kokkuleppe ja otsustas anda osapooletele ühe kuu aega kollektiivleppeni jõudmiseks.

Haigekassa järgmine koosolek toimub 17. märtsil ja kui selleks ajaks on kollektiivlepe sõlmitud siis haigekassa langetab Ossinovski sõnul vajalikus ulatuses raha eraldamise, et 1. aprilliks saaks jõustada õigusaktid, mille alusel raha meedikuteni jõuaks.

"Loodame, et sama heas ja konstruktiivses vaimus jätkatakse ja kuu pärast on kollektiivleping olemas," tähendas minister Ossinovski.

Neljapäeval teatasid tervishoiutöötajate ja haiglate esindusorganisatsioonid, et kuigi veel ei olda valmis kollektiivlepingut sõlmima, siis palgatõusu osas valitseb pooltel üksmeel. Eesti Arstide Liit, Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliit, Eesti Õdede Liit ja Eesti Haiglate Liit, Eesti Kiirabi Liit ja Eesti Perearstide Selts ootavad, et lähtuvalt kokkuleppest kiidaks haigekassa nõukogu palgatõusu heaks.

Arstide Liidu peasekretär Katrin Rehemaa ütles neljapäeval BNS-ile, et ajaliselt on läinud kiireks. "Me niigi lükkasime palgatõusu edasi aasta algusest 1. aprilli peale. Vastav raha on haigekassas broneeritud. Nüüd homme on haigekassa nõukogu koosolek, kus nad peavad otsustama, kas ja kuidas 1. aprillist hinnakirja muudetakse. Sealhulgas palgakomponente," lisas ta.

"Kuna minister on ajakirjanduses vihjanud, et justkui ei oleks haigekassa nõukogul otsustamiseks alust, kui kollektiivlepingul ei ole allkirju all, siis loodetavasti see eelkokkulepe on piisav alus näitamaks, et need on numbrid on tõepoolest kokku lepitud," rääkis Rehemaa.

"Kui nüüd haigekassa homme ei peaks arvestama meie kokkulepet, siis see tähendab otseselt seda, et puhuti meile kogu aeg hambasse. Ei oldagi valmis seda raha panema ka kollektiivlepingu täitmiseks," lisas ta.

Riiklik lepitaja otsustas veebruari alguses lõpetada Eesti Arstide Liidu, Eesti Tervishoiutöötajate Kutseliidu, Eesti Õdede Liidu ja Eesti Haiglate Liidu, Eesti Kiirabi Liidu, Eesti Perearstide Seltsi vahel tervishoiusektori kollektiivlepingu sõlmimiseks toimunud lepitusmenetluse leppimist saavutamata.

Haigekassa on planeerinud käesoleval aastal meditsiinisektori palku tõsta 23 miljoni euro ulatuses. Jevgeni Ossinovski on varasemalt öelnud, et kollektiivleppeta palku tõsta ei saa.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: