Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ukraina allikad: Kiievis Vene poliitiku tapnud mehel on kirev taust

Ukraina politseinikud Voronenkovi tapmise sündmuskohal.
Ukraina politseinikud Voronenkovi tapmise sündmuskohal. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Neljapäeval Kiievi kesklinnas Kremli-kriitilise endise Vene rahvasaadiku tapnud mõrvar suri hiljem haiglas tulevahetuse käigus saadud haavade tagajärjel. Samal ajal on aga saanud avalikuks hulk detaile tema tausta kohta.

Mõrvari surmast teatas neljapäeva õhtul siseministeeriumi pressiesindaja, kelle sõnuö suri raskelt haavatud tulistaja haiglas operatsioonilaual, vahendas Unian.

Ukraina meedias aga hakkasid peagi ilmuma artiklid, mis rääkisid Vene rahvasaadikut rünnanud mehe taustast. Osa sellest informatsioonist on hiljem kinnitanud ka Ukraina võimud, sealhulgas julgeolekuteenistus SBU.

28-aastane Ukraina kodanik Pavel Paršov juhtis varem kaht ehitusega seotud ettevõtet, millest üks asus Odessas ja teine Dnipros. Ettevõtetega seoses oli mees aga mitu korda seadusega pahuksisse satunud ning seetõttu kuulutati ta ka politsei poolt tagaotsitavaks.

Hiljem läks ta aga salaja Venemaale, kus läbis 2014. aastal enne Ukrainasse tagasi saatmist spetsiaalse diversandi koolituse ning talle anti Vene eriteenistuste poolt ülesandeks minna kodumaale tagasi ja lasta end värvata kas relvajõudude või rahvuskaardi ridadesse. Seda ta ka tegi, kuid sõjategevuses ta ei osalnued ning arvati 2016. aasta augustis reservi, selgitas Ukraina siseministeeriumi komisjoni kuuluv rahvasaadik Anton Geraštšenko. "Seejärel ootas Moskvast käsku tegutsemiseks. Eile ta selle ka sai," lisas ta.

Hiljem kinnitas SBU, et Paršov oli tõepoolest liitunud Ukraina rahvuskaardiga.

Voronenkov oli Ukraina jaoks oluliseks tunnistajaks

Kiievi kesklinnas leidis 23. aprillil aset rünnak, mille käigus lasti maha endine Vene duumasaadik Deniss Voronenkov, kes oli varem andnud Ukraina võimudele tunnistusi selle kohta, kuidas valmistati ette Krimmi annekteerimist ning seetõttu peavad Ukraina uurijad kõige tõenäolisemaks motiiviks Kremli kättemaksu.

Tulevahetuse käigus said haavata ka Voronenkovi ihukaitsja ning ründaja, viimane suri hiljem haiglas.

Endine Venemaa riigiduuma saadik Voronenkov, kes kuulus rahvasaadikuna kommunistide ridadesse, saabus Venemaalt Ukrainasse eelmise aasta sügisel ning detsembris sai ta Ukraina kodanikuks. Voronenkoviga koos asusid Ukrainasse elama ka tema abikaasa Maria Maksakova, kes oli samuti varem Vene riigiduuma saadik, ning nende laps.

Teine Ukrainas eksiilis elav endine Vene duumasaadik Ilja Ponomarjov teatas sotsiaalmeedias, et Voronenkov tapeti ajal, kui ta oli teel temaga kohtuma.

Nii Ponomarjov kui ka Voronenkov on olnud kriitilised Venemaa presidendi Vladimir Putini valitsuse suhtes, sealhulgas Ukraina-vastase agressiooni suhtes, ning see on ka põhjus, miks nad kodumaalt Ukrainasse lahkusid.

Voronenkovi sõnul oli tema kodumaalt lahkumise peamiseks põhjuseks ka see, et Vene eriteenistused, keda ta oli süüdistanud narkokaubanduses, asusid teda taga kiusama. Venemaal oli Voronenkov tagaotsitav väidetava registri võltsimise ja kelmuse pärast, kuid endise rahvasaadiku kinnitusel olid süüdistused poliitiliselt motiveeritud.

Kuigi rahvasaadikuna oli Voronenkov Kremli poliitikat toetanud, sai temast eksiilis olles president Vladimir Putini terav kriitik ning ta võrdles oma kodumaal valitsevat õhkkonda Natsi-Saksamaaga.

Ukraina võimude jaoks oli Voronenkov oluliseks tunnistajaks Venemaa agressiooni ja selle ettevalmistamist puudutavates küsimustes, sealhulgas andis ta tunnistusi ka selle kohta, millist rolli mängis ekspresident Viktor Janukovitš Krimmi okupeerimisel ja Vene vägede Ukrainase saabumise käigus.

Ukraina võimude sõnul oli neljapäeval aset leidnud atentaat Kremli poolt organiseeritud ning president Petro Porošenko nimetas juhtunut Venemaa poolseks "riikliku terrorismi aktiks".

Kreml on Kiievi poolt tehtud süüdistused tagasi lükanud ja nimetanud neid absurdseteks.

SBU: Voronenkovi tapmine ja laskemoonalao põleng on omavahel seotud

SBU juhtis tähelepanu ka sellele, et Voronenkovi tapmine ja diversiooniaktiks peetav Balaklija laskemoonaladude põleng, milles mõlemas süüdistatakse Venemaa tegevust, leidsid aset samal päeval ning julgeolekuteenistuse hinnangul on alust arvata, et kaks juhtumit on teineteisega seotud.

"Need sündmused, mis toimusid Harkivi oblastis, ja Vene riigiduuma endise saadiku mõrv on osa [Vene agressiooni] plaanist ja seetõttu kahjuks omavahel seotud," ütles SBU nõunik Juri Tandit ajakirjanikele.

Meediasse jõudis ka video Voronenkovi tapmise hetkest

Telekanali RBK-Ukraina kätte on jõudnud ka video Voronenkovi tapmisest. Telekanali väitel said nad video allikatelt julgeolekuorganites.

NB! Lingi alt avanev video ei sobi nõrganärvilistele!

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: