Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kiievi kesklinnas tapeti endine Vene duumasaadik

{{1490268900000 | amCalendar}}
Foto: twitter.com/radiosvoboda

Kiievi kesklinnas leidis neljapäeval aset tulistamine, mille käigus sai surma vähemalt üks inimene - endine Vene duumasaadik Deniss Voronenkov. Endine Vene rahvasaadik on varem andnud Ukraina võimudele tunnistusi selle kohta, kuidas valmistati ette Krimmi annekteerimist ning seetõttu peavad Ukraina uurijad kõige tõenäolisemaks motiiviks Kremli kättemaksu.

Ukraina julgeolekuteenistuse ülem Vassõl Hrõtsak kinnitas esialgu, et Kiievi kesklinnas aset leidnud tulistamise käigus on hukkunuid ja haavatuid, sündmuskohal tegutsevad politsei ja julgeolekuteenistuse operatiivuurimisrühmad, vahendasid Unian, Radio Svoboda ja BNS.

"Esialgsetel andmetel, mis mul on - julgeolekuteenistus ei ole erioperatsiooni läbi viinud - Premier Palace'i juures on tõepoolest hukkunuid ja haavatuid. Seal töötavad politsei ja julgeolekuteenistuse operatiivuurimisrühmad," ütles Hrõtsak ajakirjanikele.

Peagi teatas kohalik meedia, et Ševtšenko bulvari ja Puškini tänava nurgal toimunud tulistamises sai pihta kaks meest - üks neist sai surma ja teine viidi kiirabi poolt haiglasse ning tema seisund on kriitiline. Politseile laekus teade tulistamise kohta kohaliku aja järgi kell 11.40.

Hiljem selgitati politseist, et haiglasse viidi nii Voronenkovi ihukaitsja kui ka ründaja ning mõlemad on võetud tugevdatud valve alla.

Kiievi politseiülem Andri Kirištšenko täpsustas telekanali 112 Ukraina eetris, et tulistamine toimus kohe hotelli Premier Palace sissepääsu ees.

Ta kinnitas , et tapetu on tõepoolest Vene riigiduuma endine kommunistist liige Deniss Voronenkov. Tema sõnul ei ole võimatu, et tegemist oli palgamõrvaga.

Esialgsetel andmetel oli tule avanud isikuid üks, kuid uurijad töötavad veel valvekaamerate salvestuste ja tunnistajate ütluste analüüsimisega edasi.

Meedia: Voronenkovi tapja suri haiglas

Ukraina meedia teatel suri Voronenkovi tapmises kahtlustatav haiglas.

Ukraina ajaleht Vesti edastas omaenda allikale viidates, et mõrtsukas suri saadud haavadesse haiglas. Teda tulistas Voronenkovi ihukaitsja, tabades pead.

Ihukaitsja sai ise haava rindu, kuid on teadvusel ja teeb juurdlusega koostööd.

Meedia edastas peaprokurör Juri Lutsenkole viidates, et mehe asjade seas, mis leiti Voronenkovi tapmispaigas, leiti Ukraina pass ja töötõend. Sündmuskohalt leiti ka 20 padrunihülssi. Lutsenko ütles, et Voronenkovit kaitses üks Ukraina eriteenistusi.

Prokuröri teatel tabas Voronenkovit neli kuuli - kaks näkku, üks kõhtu ja kaela ning ta suri sündmuspaigal.

Ukraina politsei otsis seda 29-aastast meest taga ebaseadusliku ettevõtluse pärast.

Ukraina süüdistab mõrvas Venemaad

Endine Venemaa riigiduuma saadik Voronenkov, kes kuulus rahvasaadikuna kommunistide ridadesse, saabus Venemaalt Ukrainasse eelmise aasta sügisel ning detsembris sai ta Ukraina kodanikuks.

Teine Ukrainas eksiilis elav endine Vene duumasaadik Ilja Ponomarjov (viimati erakond Õiglane Venemaa - Toim.) teatas sotsiaalmeedias, et Voronenkov tapeti ajal, kui ta oli teel temaga kohtuma. "Mul pole sõnu. Ihukaitsja jõudis ründajat haavata. Motiiv on ilmselge - ma olen öelnud, et Voronenkov ei ole mingi petis, vaid vaatleja, kes on vene jõukstruktuuride juhtide jaoks surmavalt ohtlik," selgitas Ponomarjov ja avaldas kaastunnet Voronenkovi abikaasale Maria Maksakovale. 

Nii Ponomarjov kui ka Voronenkov on olnud kriitilised Venemaa presidendi Vladimir Putini valitsuse suhtes, sealhulgas Ukraina-vastase agressiooni suhtes, ning see on ka põhjus, miks nad kodumaalt Ukrainasse lahkusid. 

Siseminister Arsen Avakovi nõunik Zorjan Škirjak süüdistas toimunus Venemaa eriteenistusi.

"Ma olen veendunud selles, et see võib välja näha kui küüniline demonstratiivne kättemaks või karistus Vene eriteenistuse poolt ning kui see kinnituse saab, viidi see ellu ka Kremli otsesel korraldusel," kommenteeris nõunik.

Ukraina politsei asejuht Oleksandr Vakulenko kinnitas hiljem, et Venemaa tegevus on uurijate üks peamisi tööversioone. "Tänasel päeval me saame aru, võttes arvesse tapetu isikut, et ühe peamise versioonina uurime me seda kui Venemaa Föderatsiooni tegevust, mis oli suunatud selle inimese hävitamisele. Inimese, kes andis olulisi tunnistusi ning mängis Ukrainas toimuvates protsessides võtmerolli," selgitas ta.

Ukraina rahvasaadiku Anton Geraštšenko hinnangul on Voronenkovi tapmine võrreldav teiste Kremli tellitud poliitilise mõrvadega.

"See on poliitiline tellimusmõrv, mis tehti eesmärgiga hirmutada kõiki Vene rahvasaadikuid ja ametnikke, kes üritavad venemaalt Läände või Ukrainasse põgeneda ja rääkida tõde sellest, kuidas funktsioneerib Vene karistusaparaat. Ta tapeti kättemaksuks selle eest, et nii tema kui ka tema abikaasa andsid tõele vastavaid tunnistusi selle kohta, kuidas valmistati ette Krimmi annekteerimist ja rünnakut Donbassis. Deniss Voronenkovi mõrvast saab nüüd osa nimekirjast, kuhu kuuluvad ka Aleksandr Litvinenko, Boriss Nemtsovi ja Pavel Šeremet mõrvamine," nentis ta.

Ka Ukraina peaprokurör Juri Lutsenko teatas, et tegu oli Venemaa korraldatud küünilise mõrvaga tunnistaja kõrvaldamiseks. 

Lõpuks võttis sõna ka Ukraina president Petro Porošenko, kes süüdistas juhtunus samuti otsesõnu Venemaad ja nimetas mõrva "riigiterrorismi aktiks".

Väidetavalt Vene julgeolekuteenistustelt ähvardusi saanud endise duumasaadiku Deniss Voronenko "salakaval mõrv" on "terroriakt Venemaa poolt, kust ta oli sunnitud poliitilistel põhjustel lahkuma", vahendas presidendi pressiesindaja Facebookis Porošenko sõnu. 

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles omakorda kommentaariks, et süüdistused Venemaa aadressil on "absurdsed". President Vladimir Putini kõneisiku sõnul näitavat juhtum vaid seda, et Ukraina võimud ei suutnud endise Vene rahvasaadiku turvalisust tagada.

Ukraina julgeolek: me ei turvanud Voronenkovit

Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) kõneisik Olena Gitljanska ütles, et SBU ei tegelenud neljapäeval Kiievi kesklinnas tapetud Vene riigiduuma endise saadiku Deniss Voronenkovi turvamisega.

"SBU ei tegelenud Voronenkovi turvamisega," ütles Gitljanska Interfaxile neljapäeval meedia teadete kohta, et Voronekovi julgeolekut tagas SBU.

Ukraina peaprokurör Juri Lutsenko ütles, et Voronenkov andis hinnalisi tunnistusi Ukraina endise presidendi Viktor Janukovitši riigireetmise asjas, aga tema hääl Krimmi annekteerimise poolt saab veel hinnangu.

"Meil on kaks tunnistajat, Vene riigiduuma endist saadikut, kellest üks hääletas Krimmi annekteerimise poolt, teine ei hääletanud. Ka sellele antakse hinnang, kuid praegu olid tema tunnistused meie jaoks piisavalt tähtsad. Selgus, et Janukovitš kirjutas kaks kirja, ühe Vene presidendile Vladimir Putinile, teise riigiduumale ja mõlemat kirja kasutati Krimmi hõivamise ja pärast Donbassi sõja õigustamiseks," ütles ta ennist Kiievis teabetunnis.

Lutsenko rõhutas, et Voronenkovi tunnistus oli uurimisele väga väärtuslik ja vaatlevad koostööd temaga just selle taustal. "Mingeid muid kohustusi tema ees meil ei olnud," lisas peaprokurör.

Venemaal oli Voronenkov tagaotsitav väidetava registri võltsimise ja kelmuse pärast.

Video sündmuskohalt: 

 

 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: