Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola senat andis kohtureformile heakskiidu

{{1500700380000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Poola senat andis heakskiidu seaduseelnõule, mis viib praeguste ülemkohtu kohtunike ametist vabastamiseni ning annab justiitsministeeriumile õigused kohtunikke ametisse määrata ja vallandada, teatasid ööl vastu laupäeva meediakanalid.

Ajalehe New York Times andmetel hääletas seaduseelnõu poolt 55 ja vastu 23 rahvaesindajat.

Poola parlamendi alamkoda kiitis seaduseelnõu heaks juba neljapäeval. Nüüd vajab see jõustumiseks vaid president Andrzej Duda allkirja.

Poola senatis ja parlamendi alamkojas on konservatiivsel Seaduse ja Õigluse parteil (PiS) selge enamus. Senati opositsioon on nõudnud selgitust, miks senati erikomisjon opositsiooni pakutud 130 muudatust tagasi lükkas ja eelnõule heakskiidu andis.

Varssavis nõudsid kümned tuhanded meeleavaldajad komisjoni kohtumise ajal eelnõu tühistamist.

Uued seadused annavad parlamendile võimu kohtunikke valiva organi üle, samuti saab seaduseelnõu kohaselt justiitsminister õiguse ülemkohtu kohtunikke ametisse määrata ja vallandada. Ülemkohtu ülesannete seas on muu hulgas ka valimiste kehtivuse kinnitamine.

Eesti välisministeerium rõhutab Poola valitsuse tegevust kohtuvõimu piiramisel, kommenteerides, et peab tähtsaks õigusriigi põhimõtteid. Lisaks viitab ministeerium võimalusele, et riigi president ei kinnita parlamendis heakskiidetud seadusmuudatusi.

"Eesti peab oluliseks, et kõik liikmesriigid järgivad õigusriigi põhimõtteid ning kohus on poliitilistest valikutest sõltumatu," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Tiina Maiberg reedel BNS-ile.

"Poola parlamendi alamkoda on seaduseelnõu heaks kiitnud, reedel hääletab selle üle ülemkoda. Seejärel on seadus president Andrzej Duda laual. Seega ei ruttaks veel arengutest ette, ootame Poola presidendi seisukohta," lisas ta. "Eesti loodab, et mistahes õigusriigi põhimõtete järgimise küsimus leiab lahenduse liikmesriigi ja komisjoni vahelises dialoogis. Siin tuleb kasutada kõiki dialoogi- ja koostöövõimalusi".

Eesti kui praeguse Euroopa Liidu eesistujamaa juhtida võivad jääda Euroopa Liidu üldasjade nõukogu istungid, millel hakatakse käsitlema Poola õigusriigi nõuetele vastavuse teemat, kui Euroopa Komisjon selleks ettepaneku teeb. Komisjoni esimene asepresident Frans Timmermans lubas, et komisjon võib otsuse teha juba järgmisel kolmapäeval.

Euroopa Komisjon avaldas kolmapäeval tõsist muret õigusriigi põhimõtete võimaliku rikkumise suhtes Poolas, kuna sealne valitsus surub läbi seadusi, mis kaotaks kohtuvõimu sõltumatuse täitevvõimust.

Neljapäeval kiitis Poola parlamendi alamkoda heaks ülemkohtu vastuolulise reformi, seda hoolimata päevi kestnud tänavameeleavaldustest, opositsiooni murest kohtute sõltumatuse pärast ja Euroopa Liidu sanktsioonideähvardusest.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: