Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola president allkirjastas ühe kolmest kohtureformi seadusest

{{1500969960000 | amCalendar}}
Poola president Andrzej Duda.
Poola president Andrzej Duda. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Poola president Andrzej Duda allkirjastas ühe kolmest seadusest, mis reformib kohtusüsteemi ja piirab kriitikute sõnul kohtute sõltumatust.

Presidendi allkirjastatud seadus annab justiitsministrile õiguse määrata ametisse kõigi alama astme kohtute, kaasa arvatud apellatsioonikohtute juhid.

Kriitikute hinnangul on see vastuolus põhiseadusega.

Duda teatas pärast päevi kestnud proteste esmaspäeval, et vetostab kaks ülejäänud eelnõu - üks neist oleks tugevdanud poliitikute kontrolli ülemkohtu üle ja teine oleks lubanud parlamendil valida kohtunikke ametisse määrava kogu liikmeid. Praegu valib kogu liikmeid sõltumatu komisjon.

President ütles, et Poola õigussüsteem vajab "head reformi" ning et ta kavatseb järgmise kahe kuu jooksul esitada uue versiooni kahest veto saanud eelnõust.

Vetostatud eelnõud lähevad nüüd muutmiseks tagasi parlamenti. Kui neid ei muudeta, siis vajab võimupartei Õigus ja Õiglus (PiS) nende läbisurumiseks parlamendis kolmeviiendikulist häälteenamust, mida erakonnal ei ole.

Eelnõud oleksid suurendanud poliitilist kontrolli ülemkohtu üle ning kriitikute hinnangul tahtis PiS piirata kohtute sõltumatust. Kuni selle nädalani oli Duda aktsepteerinud PiS-i kogu valitsemisprogrammi, kaasa arvatud neid osi, mida Euroopa Liit ja inimõigusorganisatsioonid peavad rünnakuks võimude lahususele Poolas.

PiS-i sõnul tahab erakond muudatustega tagandada ametist korrumpeerunud ametnikud.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: