Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola senat hääletab kohtureformi üle

{{1500642180000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Poola senat hääletab reedel seaduseelnõu üle, mis viiks praeguste ülemkohtu kohtunike ametist vabastamiseni ning annaks justiitsministeeriumile õigused kohtunikke ametisse määrata ja vallandada.

Kriitikute sõnul annab seadus poliitikutele kontrolli riigi kõrgeima kohtuinstantsi üle.

Poola senatis ja parlamendi alamkojas on konservatiivsel Seaduse ja Õigluse parteil (PiS) selge enamus. Senati opositsioon on nõudnud selgitust, miks senati erikomisjon opositsiooni pakutud 130 muudatust tagasi lükkas ja eelnõule omapoolse heakskiidu andis.

Uued seadused annavad parlamendile võimu kohtunikke valiva organi üle, samuti saaks valminud seaduseelnõu kohaselt justiitsminister õiguse ülemkohtu kohtunikke ametisse määrata ja vallandada. Ülemkohtu ülesannete seas on muu hulgas ka valimiste kehtivuse kinnitamine.

Kui seadus kiidetakse senatis heaks, on selle jõustumiseks tarvis ainult president Andrzej Duda allkirja.

Tiido: protsess läheb edasi

Eesi suursaadik Poolas Harri Tiido selgitas "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et kui senat eelnõu heaks kiidab, siis läheb see presidendile alla kirjutamiseks ning selleks on aega 21 päeva.

"Täna pöördus ülemkohtu senine eesistuja presidendi poole avaliku kirjaga ja pakkus kohtumist, et olukorda arutada. Minu teada on kokku lepitud, et president kohtub esmaspäeval ülemkohtu senise juhiga. Nii et protsess tegelikult jätkub," lisas Tiido.

President Duda on öelnud, et ta ei kuuluta seadust välja juhul, kui selles ei muudeta kohtunike kolleegiumi liikmete valimist. Tiido kinnitusel mõningaid muudatusi on eelnõusse juba tehtud.

Opositsioon nõuab praegu tema sõnul aga seda, et president kasutaks vetot mitte ainult ülemkohtut puudutava seaduse puhul, vaid vetostaks ka kaks eelmist kohtusüsteemi puudutavat seadust, mis on juba vastu võetud.

Meeleavaldused on rahumeelsed

Kümned tuhanded poolakad jätkavad aga meeleavaldusi seimi otsuse vastu anda justiitsministrile õigus ülemkohtu kohtunikke ametisse määrata ja tagandada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Suurim meeleavaldus toimus Varssavis presidendipalee ees. Meeleavaldajad tõid lossi ette hauaküünlaid, mälestades sellega õigusriigi surma Poolas.

Protestijate sõnul muutub Poola järjest autoritaarsemaks ning neil on valitsuse edasiste sammude ees tõsine hirm.

Harri Tiido sõnul on aga meeleavaldused olnud rahulikud nii meeleavaldajate kui ka politsei poolt. Tiido sõnul väldivad meeleavaldajad radikaalsete loosungite ja üleskutsete kasutamisest.

"Käitutakse vaikselt, pigem lauldakse, loetakse katkeid põhiseadusest jne. Selles mõttes praegu vähemalt meeleavaldajad püüavad ise hoida ennast igat pidi tagasi, et mitte anda võimudele põhjust mingeid meetmeid vastu võtta, sest võimud võivad kasutada juhust, juhul kui selleks on põhjust," rääkis suursaadik.

Tiido kinnitusel on Poola meedias saanud kajastust nii eelnõu pooldajad kui ka vastased. "Järelikult vähemalt meediavabadus või väljendusvabadus ja meeleavalduste vabadus praegu Poolas veel toimib," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: