Kontrollikoja juht: lõpetame priiskamise projektidele, mida keegi ei vaja

Euroopa Kontrollikoja president Klaus-Heiner Lehne.
Euroopa Kontrollikoja president Klaus-Heiner Lehne. Autor/allikas: ERR

Euroopa Liidu eelarve on maailmapoliitikat arvestades liiga paindumatu ja läbipaistmatu ning vajab reformi, ütles sel nädalal Tallinnat külastanud Euroopa Kontrollikoja president Klaus-Heiner Lehne intervjuus ERR-ile. Samuti rääkis ta, et audiitorite koda hakkab pöörama varasemast rohkem tähelepanu sellele, kas EL-i projektideks antud raha kulutatakse lisaks seaduslikkusele ka mõistlikult.

Kontrollikoja juht ütles intervjuus ERR-ile, et kui varem vaatles Kontrollikoda üksnes EL-i rahastuse saanud projektide vastavust seadustele, siis nüüd auditeerivad nad üha enam projektide mõistlikkust. Ta tõi näite Kontrollikoja aruandest, milles leiti, et Euroopa Liidu vahenditest on rahastatud sadamaterminale kohtades, kus on ümberringi juba palju sadamaid, mistõttu polnud Euroopa raha kasutamine otstarbekas.

Samuti on Euroopa Liidu raha investeeritud lennujaamade ehitusse, samas kui tulevane reisijate arv ja käitumine pole piisavalt hästi läbi mõeldud ning ümbritsevat infrastruktuuri pole arvesse võetud. Tulevikus soovib Kontrollikoda sellised otstarbetud investeeringud välistada.

Lehne rõhutas ka vajadust muuta Euroopa Liidu eelarvepoliitikat, mis on praegu liiga paindumatu ning ei suuda käia kaasas ekstreemselt muutuvate oludega, näiteks migratsioonikriisiga. Praegu võetakse sellistel puhkudel kasutusele n-ö Euroopa Liidu eelarvevälised satelliit-eelarved, mis põhjustavad läbipaistmatust, tõdes ta.

Kontrollikoja presidendi sõnul tuleb Euroopa Liidu vahendite kasutamise ebaefektiivsus peamiselt liiga keerulistest regulatsioonidest, mida on tema hinnangul vaja muuta - eriti puudutab see suuri toetuste saajaid, nagu põllumajandussektor.

Mida Lehne arvab eurotsooni ühisest eelarvest, Brexiti majanduslikest tagajärgedest, EL-i raha ebaefektiivsest kasutusest ja vajadusest ühtsema liidu järele, saab vaadata täispikast intervjuust.

Euroopa Kontrollikoja president külastas Eestit eesistumise raames ning kohtus kahe päeva jooksul peaministri, rahandusministri, riigikogu komisjonide ja presidendiga.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: