Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mait Palts: keerukam maksusüsteem võib suurendada ümbrikupalga maksmist

Kaubandus-tööstuskoja koja peadirektor Mait Palts ütles, et kuna maksusüsteem muutub tulevast aastast keerulisemaks, võib see kajastuda ka ümbrikupalkade maksmises.

"Inimesed saavad täna maksusüsteemi muutustest aru valdavalt nii, et süsteem läheb keerulisemaks. Ja keerulisemaks ta ju läheb, see on fakt," lausus Palts maksuametis toimunud pressikonverentsil.

Kindlasti ei saa Paltsi sõnul rääkida sellest, et kellelgi kaoks ära motivatsioon ausalt töötada, kuid kui süsteem läheb keerukamaks, siis see motiveerib varasemast rohkem kasutama kõige lihtsamat meetodit: jätame üldse maksud maksmata ja arveldame netosummades.

"See on üks tunnetus, mida turg näeb, kui süsteem läheb keerukamaks. See ei motiveeri kedagi ausamalt käituma ja riske võtma, mis keerukama süsteemiga võivad omakorda kaasneda," lisas Palts.

Palts lausus statistikale tuginedes, et juba täna on näha, et ümbrikupalga osakaal palgast kasvab, mistõttu pole ta kuigi optimistlik järgmise aasta pildi osas.

Maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Rivo Reitmann nõustus, et üks komponent vabatahtlikus maksumaksmises on maksukeskkonna lihtsus.

"Hindame neid riske ja vaatame ilminguid. Tänu andmetele, mis meile iga kuu laekuvad, on võimalik seda monitoorida, et kas see negatiivne stsenaarium käivitub või mitte," ütles Reitmann.

"Loodame, et ta nii ei lähe. Üksikisiku kohta ei ole summad nii suured," lausus Reitmann.

Uus kord riigihangetel

Uuest aastast riigihangete seaduses jõustuv keskmise palga nõue aitab maksuaemti hinnangul tõrjuda riigi ehitusobjektidelt eemale ümbrikupalga maksmise kahtlusega ettevõtteid ning riigi tellimustes eelistada ausaid ettevõtjaid.

Reitmanni sõnul on iseenesestmõistetav, et riigi tellimused jõuaksid ettevõteteni, kes panustavad ühiskonda kokkulepitud reeglite järgi. „Uus säte annab selleks selge aluse ning omaltpoolt hakkame ka seirama, kas riigi ja kohalike omavalituste asutused on selle võimalusega kursis ning seda täiel määral ka kasutusele võtnud,“ rääkis Reitmann.

Alates 1. jaanuarist jõustuva riigihangete seaduse sätte järgi peab ehitustööde hangetel pakkuja ja pakkumuses näidatud alltöövõtjate 6 viimase kuu keskmine töötasu olema vähemalt 70% ehitusvaldkonna keskmisest.

Kui ei ole, peab hankija küsima selgitust ja kui see pole piisav, võib pakkuja hankelt kõrvaldada.

Reitmanni sõnul hakkab MTA väljastama ehitusettevõtetele keskmise töötasu tõendit, kus on näha, kui suure osakaalu moodustab tema viimase 6 kuu töötasu ehitusvaldkonna keskmisest. „Kutsume üles ka eratellijaid seda tõendit ehitajalt hanketingimustes nõudma, et surve ümbrikupalgast loobuma oleks veelgi laialdasem,“ ütles Reitmann.

 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: