Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ratas pensionäride tulude maksustamisest: liigume õiglasema süsteemi poole

Peaminister Jüri Ratas.
Peaminister Jüri Ratas. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Peaminister Jüri Ratas selgitas Vikerraadio saates "Stuudios on peaminister", miks hakkavad töötavad pensionärid tulumaksu reformi tulemusel raha kaotama juba 1350 euro pealt, kui samal ajal on tavaliste tööinimeste murdekohaks 1750 eurot. Ratase sõnul liigutakse reformiga õiglasema süsteemi poole.

Saatejuht Mirko Ojakivi küsis, milline on Ratase sõnum nendele töötavatele pensionäridele, kelle palk ja pension kokku on üle 1350 euro ja kes hakkavad tänavuse aastaga võrreldes rahaliselt kaotama.

Ojakivi rääkis, et Vikerraadiosse kirjutasid mitmed eakad inimesed, kes märkasid, et Ratas jättis samale küsimusele eelmises saates sisuliselt vastamata. Küsiti, miks just nemad peavad kaotama ja seda nii, et kui tavalisel tööinimesel on see murdekoht 1750 euro kandis, siis miks hakkavad pensionärid kaotama juba 1350 euro juures.

Ratas vastas esialgu, et 93 protsenti pensionäridest võidavad sellest reformist või nende sissetulek jääb samaks.

"Täpsemalt öeldes 42,6 pensionäridest selle reformi tulemusel võidavad 51 protsendil kätte saadav summa ei muutu. Ja tõsi on see, et ca 6,45 protsendil pensionäridest, kui see uus tulumaksuvaba miinimum hakkab kehtima, et nad ühel hetkel peavad maksma rohkem tagasi. Tõesti jutt on nendest pensionäridest, kes käivad ka tööl," pareeris Ratas.

"Ma arvan, et on oluline see, et meil on olnud täna see täiendav tulumaksuvabastus pensionäridele, see 236 eurot + 180 eurot. Täna me näeme seda, et see on tõesti 500 eurot, aga see lähenemine on sama, mis teistele inimestele, kes käivad tööl," jätkas Ratas.

Saatejuht Arp Müller kordas küsimust, et miks on ikkagi töötavatele pensionäridele seatud murdekoht 1350, mitte 1750.

"Sellepärast, et tuleb arvestada seda, kustpealt see 500 eurot tulumaksuvaba miinimumi kehtima hakkab," vastas Ratas.

Küsimusele, kas see on õiglane vastas peaminister, et liigutakse tõepoolest õiglasema süsteemi poole.

"Kui 93 protsenti pensionäridest selle reformi tulemusel - nende sissetulek jääb samaks või nad võidavad, siis kindlasti see süsteem liigub õiglasema süsteemi poole," sõnas Ratas.

"Me peame arvestama seda, et edaspidi maksustatakse kõiki tuluallikaid - kas need on pensionid, kas need on dividendid, kas see on palk - võrdselt. Tõsi on see, et senine täiendav maksuvabastus 236 eurot kaob. Sealt tuleb ka see vahe," ütles Ratas veel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: