OECD tõstis Eesti majanduse kasvuprognoosi 4,4 protsendini

OECD peasekretär Jose Angel Gurria
OECD peasekretär Jose Angel Gurria Autor/allikas: REUTERS/SCANPIX

OECD tõstis Eesti majanduse kasvuprognoosi käesolevaks aastaks 4,4 protsendini, võrreldes juunis prognoositud 2,6 protsendiga.

Tuleva aasta kasvuprognoosi tõsteti 0,2 protsendipunkti võrra 3,3 protsendini ning 2019. aastaks prognoositakse 3-protsendilist kasvu.

"OECD prognoos kattub rahandusministeeriumi prognoosiga. Meie majandus kasvab ja riigi rahandus on heas korras," ütles rahandusminister Toomas Tõniste pressiteate vahendusel.

OECD hinnangul on kasvanud nii era- kui avaliku sektori investeeringud ning neid toetavad ka Euroopa Liidu fondide väljamaksed.
Pensioniea tõstmine ja töövõimereformi jätkumine suurendab tööjõu kättesaadavust. Teatud sektorites valitseb OECD hinnangul jätkuvalt tööjõupuudus, mis survestab palgakasvu. See omakorda võib raskendada eksportööride hinnakonkurentsi. Samas prognoosib OECD ekspordi tugeva kasvu jätkumist.

Tarbijausaldus on paranenud, tuues kaasa majapidamiste kulutuste jõulise kasvu. Maksuvaba tulu tõstmine 500 euroni ergutab majapidamiste ostujõu kasvu. See omakorda peaks toetama nii tööturul osalemist kui vähendama madalate sissetulekute maksukiilu.

Eelarvetasakaal on OECD hinnangul praeguses majandustsüklis mõistlik ja jääb alla ühe protsendi. Kuna majandus on oma potentsiaali lähedal, peaksid avalikud kulutused keskenduma meetmetele, mis ergutaks võimalikku kasvu ja pehmendaks ülekuumenemise riske.

Lisaks tuleks OECD hinnangul senisest veelgi enam keskenduda varandusliku ja tervisliku seisundi erinevuste ja sooliste lõhede vähendamisele.

Tarbijahinnad kasvavad OECD prognoosi kohaselt tänavu 3,7 protsenti, tuleval aastal 3,3 protsenti ja 2019. aastal 2,8 protsenti. Töötusmääraks prognoositakse tänavu 6,9 protsenti ning tuleval kahel aastal vastavalt 7,6- ja 7,7 protsenti.

Läti majanduskasvuks prognoosib OECD tänavu 5,2 protsenti ja tuleval aastal 4,2 protsenti, võrreldes varem prognoositud 3,5 protsendiga mõlemaks aastaks.

Leedu majandus kasvab OECD hinnangul tänavu 3,6 protsenti ja tuleval aastal 3 protsenti. Varem prognoositi Leedu kasvuks vastavalt 3,1 ja 2,9 protsenti.

2019. aastaks prognoosib OECD Läti ja Leedu majanduskasvuks 3,7- ja 2,8 protsenti.

Maailmamajanduse kasvuks prognoositakse käesoleval aastal 3,6 protsenti, 2018. aastal 3,7 protsenti ja 2019. aastal 3,6 protsenti. Euroala majanduskasvuks prognoositakse vastavalt 2,4-, 2,1-, ja 1,9 protsenti.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: