Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti rühma saatmine Afganistani läheb maksma 2,6 miljonit

USA sõjaväelased Afganistanis.
USA sõjaväelased Afganistanis. Autor/allikas: Goran Tomasevic/Reuters/Scanpix

Afganistani täiendavalt kuni 50 tegevväelase saatmine läheb maksma orienteeruvalt 2,6 miljonit eurot aasta peale.

Riigikogu riigikaitsekomisjoni 9. jaanuari protokollist selgub, et kaitseminister Jüri Luik märkis komisjoni liikmetele eelnõu tutvustades, et riigikogult taotletava mandaadiga kavatsetakse saata Afganistani kuni 50 tegevväelast. Ühtlasi teatas Luik riigikogu liikmete küsimustele vastates, et "missioon läheb maksma orienteeruvalt 2,6 miljonit eurot aasta peale ja arvestusega, et tehnika transpordikulu on võimalik Suurbritanniaga jagada".

Kaitseväe juhataja asetäitja, brigaadikindral Indrek Sirel lisas, et Afganistani saadetav rühm moodustatakse Scoutspataljoni allüksuste baasil. Eesti üksus teeniks Sireli sõnul Afganistani pealinnas Kabulis ning põhiülesanneteks oleks isikkoosseisu väekaitse, baasikaitse ja kiirreageerimine.

Küsimusele, millal rühm peaks välja sõitma, vastas Sirel, et missiooni detailid on täpsustamisel, sh siirmise kuupäev ja missioonieelse väljaõppe võimalused Suurbritanniaga. Samas pole otsest kuupäeva veel määratletud ka Suurbritannial.

Riigikaitsekomisjon otsustas võtta eelnõu täiskogu päevakorda 17. jaanuaril ja kui esimene lugemine lõpetatakse, siis saata teisele lugemisele 7. veebruaril.

Vastavalt riigikaitseseadusele otsustab kaitseväe osalemise välisoperatsioonidel kaitseminister, tehes seda riigikogu mandaadi alusel. Täiendavat mandaati küsitakse kuni üheks aastaks. Otsusest suurendada oma panuseid Afganistanis on teavitanud enamus NATO liikmesriikidest.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: