Rain Kooli: juhtimine – meeste töö

Foto: Kairit Leibold/ERR

Eelmise aasta lõpupäevadel saatis rahandusministeerium välja tagasihoidliku, ilma suurema tähelepanuta jäänud pressiteate. See kandis pealkirja „Selgusid maakondlike talituste juhid“ ning rääkis rahandusministeeriumi reginaalhalduse osakonna 14 maakondliku juhi väljavalimisest.

„Uus aasta algab teisiti. Maavalitsused suletakse ning selle ülesanded jagatakse riigiasutuste ja omavalitsuste vahel ära. Osa maavalitsuste ülesandeid võtab üle rahandusministeeriumisse loodav osakond, mille talitused hakkavad paiknema igas maakonnas,“ selgitas riigihalduse minister Jaak Aab samas pressiteates ning lisas:

„Regionaalhalduse osakonna talituste tööd hakkavad eest vedama talituste juhid. Nende leidmiseks korraldasime avaliku konkursi ning /-/ usun, et leidsime talitustele tugevad juhid ning uuest aastast saavad need tõrgeteta tööle asuda.“

Lisatud oli ka loetelu maakondlikest talitustest ja nende juhtidest.

Minu tähelepanu köitis aga üks tõsiasi, mis sellest nimekirjast natukenegi huvitatumal vaatlusel silma hakkas: kõik 14 välja valitud maakondliku talituse juhti olid mehed. Lisaks on mees ka kogu rahandusministeeriumi reginaalhalduse osakonna juht. Seega puhas töö, 100 protsenti.

Loomulikult arvab siinkohal nii mõnigi, et võib-olla naised lihtsalt ei tahtnud juhtideks saada. Tegelikult tahtsid ikka küll.

Nõutasin nimelt rahandusministeeriumist välja teabe maakondlike talituste juhtide konkursile laekunud avalduste soolise jagunemise kohta. 187st avaldusest 53 – see tähendab, et 28 protsenti – oli naistelt.

Kui konkursil osalenud naised saanuks proportsionaalselt esindatud ka lõplikes valikutes, pidanuks 4 juhikohta naistele saama. Ei saanud aga ühtki.

Praegu puuduvad mul piisavalt põhjalikud andmed selle kohta, milline on konkursil osalenud naiste formaalne pädevus ja tegelik kogemus, et väita, et naissoole on liiga tehtud. Põhimõtteliselt on võimalik, et 134 meessoost kandidaati olid oma naissoost konkurentidest tõesti nii selgelt üle, et lõplik valik peegeldab küllaltki objektiivset tõde.

Samas on pisut raske uskuda, et kõik naiste saadetud avaldused pärinesid ettekandja või kassapidaja taustaga inimestelt või et kõigi 53 kandidaadi hulgast ei leidunud ühtki naist, kel poleks olnud potentsiaali rahandusministeeriumi regionaalhalduse osakonna maakondliku talituse „tugeva juhina talitust tõrgeteta tööle saada“.

Kusjuures eriti silmatorkav on olukord, arvestades regionaalhalduse talituse osakonna üldist seisu: komplekteeritud on 62 ametikohta, neist 65 protsendil töötavad naised ja 35 protsendil mehed. Juhtide hulgas on olukord aga 0 – 100.

Polegi muud öelda, kui et soolise võrdõiguslikkuse ja võrdsete võimalustega on Eestis endiselt veel pikk tee minna. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: