Töövõimereform on kasvatanud 10 000 ja vähendanud 3500 inimese sissetulekut

Foto: ERR

Töövõimereformist on sissetuleku mõttes võitnud ligi 10 000 inimest, kes varem toetust ei saanud ja nüüd saavad, kaotajaks võib aga pidada umbes 3500 toetuseta jäänut, rääkis töötukassa juhatuse liige Pille Liimal.

Liimal ütles töötukassa ja sotsiaalministeeriumi korraldatud pressikonverentsil, et praeguseks püsib töötukassa töövõime hindamisel päris hästi tähtaegades - otsuse töövõime kohta saab inimene kätte keskmiselt 19 päevaga.

Juhtumitest alla kümne protsendi on selliseid, kus otsuse tegemiseks kulub kauem aega kui seaduses ette nähtud 30 tööpäeva.

"Sageli on need seotud olukordadega, kus inimene on töötanud ja elanud mitmes Euroopa riigis ja vajalike andmete saamine võtab rohkem aega," selgitas Liimal.

Ta tõi välja, et mida suurem oli inimeste töövõime kaotus vanas süsteemis, seda tõenäolisemalt on ka uute põhimõtete järgi hinnatud, et tal töövõime puudub. Neist, kel varem oli töövõime kaotus sada protsenti, on uues süsteemis 85 protsenti saanud puuduva töövõime.

Rääkides töövõimereformi võitjatest ja kaotajatest, ütles Liimal, et selgeid võitjaid on ligi 10 000, kel vanas süsteemis oli 10-30-protsendiline töövõimetus, aga pensioni sellega ei kaasnenud. Uuel hindamisel on selgunud, et nende terviseseisund on halvenenud ja neile on määratud osaline või puuduv töövõime, nii et nad hakkasid saama ka toetust.

Kaotajaks võib töötukassa juhatuse liikme sõnul pidada umbes 3500 inimest, kellel enne oli püsiv töövõime kaotus ja nad said töövõimetuspensioni, aga nüüd on hinnatud, et nende töövõime ei ole vähenenud ja toetust nad enam ei saa.

"Osalise töövõimega inimeste puhul ei saa nii mustvalgelt võitjaid ja kaotajaid välja tuua - osa neist võivad saada niinimetatud säilitatud töövõimepensioni suuruses toetust, osaliselt võidakse toetust vähendada," tõdes Liimal.

Töövõime hindamise otsustest on vaidlustatud viis-kuus protsenti. Kahel kolmandikul juhtudest on esialgne otsus jõusse jäänud, kolmandiku puhul on aga otsus vaide läbivaatamise käigus muutunud. Peamine põhjus otsuse muutmiseks on olnud see, et vaide esitamise ajaks on terviseandmeid täiendatud või täpsustatud ning arstide poolt haiguse kulg ja mõju selgemalt välja toodud.

Detsembriks ulatus töövõimetustoetuse saajate hulk Liimali sõnul ligi 38 000 inimeseni. Osalise töövõimega inimeste toetus on 202 eurot ja puuduva töövõime korral 354 eurot.

Kui toetuse saaja sissetulek ületab kuus 1063 eurot, hakkab töövõimetustoetus vähenema - iga summat ületava euro kohta vähendatakse toetust 50 sendi võrra. Praegu puudutab toetuse vähendamine iga kümnendat toetuse saajat.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: